Windows’un sizi izlemesini engelleyin

“En kişisel Windows” olarak lanse edilen Windows 10 işletim sistemi aslında sizin hakkınızda bir çok bilgiyi de topluyor. Hatta istatistiklere göre başka hiç bir işletim sistemi bu kadar çok bilgiyi kullanıcılarından toplamıyor. Windows 10 ilk kurulum sırasında eğer “Hızlı ayarları kullan” seçeneğini seçerek devam ederseniz, otomatik olarak bir çok kişisel verinizi de Microsoft’un kullanımına izin vermiş olursunuz. Bu yüzden ilk kurulum sırasında “ayarları özelleştir” seçeneğine basın ve hangi verileri paylaşıp paylaşmayacağınıza siz karar verin.

Örneğin bu ayarlarda, Smart Screen özelliğini açmak isteyebilirsiniz. Özellikle antivirus kullanmıyorsanız, bu sizin işinizi görecektir. Windows 10 işletim sistemiyle birlikte tüm hesaplarınız Microsoft sunucularında saklanabilir hale geldi. Böylece uygulamalarınız, ayar ve tarayıcı verileriniz mail hesabınızla oturum açtığınız her windows bilgisayarda sync edilerek karşınıza geliyor. Eğer bunların bu şekilde senkronize olmasını istemiyorsanız, bu durumda yerel hesap açmalı ve e-posta ile giriş yapmamalısınız.

Aman toplasa bilgileri ne olur demeden, kesinlikle kontrol etmenizi tavsiye ettiğimiz bu ayarlara Windows ve I tuşlarına basarak gizlilik sekmesi altında ulaşabilirsiniz. Genel yazan sekmenin altında, uygulamaların uygulamalardaki deneyimler için reklam kimliğimi kullanmasına izin ver seçeneğini kapatın. Benzer şekilde konum, kamera, kişiler, takvim gibi bilgilerinizin de ne amaçla kimler tarafından kullanılacağından emin olmanızda fayda var. Örnek olarak harita için konum servisi gerekiyor, skype kullanabilmek için de kamera ve mikrofon gerekiyor.

Tüm bu veri paylaşımlarını engellesiniz bile, Windows 10 Microsoft’a bazı bilgileri göndermeye devam edecektir. Bunu tamamen engelleyebilmeniz için ShutUp10 (https://www.oo-software.com/en/shutup10) gibi özel yazılımları yükleyerek deneyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir