Telefonun Pil Ömrünü Arttırma Yolları

Çağımızın büyük sorunlarında birisi pil ömrünün kısa olmasıdır. Birkaç saat oyun oynadıktan sonra bataryanızın oyun tarafından çekildiğini hepimiz yaşamışızdır. Bataryanız eskidikçe bu süre daha aza inecektir. Ekranı kilitleyip açmanız bile %1 şarjınızı eksiltmeye başlayacaktır. Bu durumun sinir bozucu bir hal alacağı kesindir.
Akıllı telefonunuz en son model olsa bile bataryanızın %0 gerçeğini değiştirmeyecektir. Belki size sınırsız bir batarya vaad edemeyiz ancak pil sürenizi arttırabiliriz. Peki o zaman neler yapabiliriz? Gelin beraber pil ömrünü arttırma yollarına bakalım.

  • Ekran parlaklığı bataryanızı sürekli tüketir.

Güneşli ortama çıkınca ekranınızı göremediğiniz için parlaklığın sınırlarını zorladığınızı tahmin edebiliyoruz. Ancak parlaklığı arttırmayı tercih etmeniz pilinizin bitmesini hızlandıracaktır. Eğer ekran parlaklığınızı otomatik olarak ayarladıysanız size bir haberimiz var; Bataryanız daha çabuk azalıyor. Ortam ışığına göre kendini ayarlamaya çalışırken birkaç işlem daha yapıyor ve bataryadan güç alıyor. Böylece bataryanız daha fazla güç kaybetmiş oluyor.

  • Arkaplanda ki uygulamalar bataryanızla beraber çalışıyor.

Yeni nesil telefonların çoğu uygulamadan çıkınca kendini kapatıyor ancak çoğu zamanda uygulamalar açık kalıyor. Bu uygulamalar haberiniz olmadan pilinizi aşağılara çekiyor. Bunu durdurmak için 5 saniyenizi ayırıp arkaplanda çalışan uygulamaları kapatmanızı tavsiye ediyoruz. Yok uğraşmak istemiyorum derseniz bununla ilgili birçok uygulamayı ufak bir araştırma ile bulabilirsiniz.

  • Kablosuz bağlantılar ve telefon şebekesi siz görmeden bataryanızı tüketir.

Kablosuz bağlantılar(Wi-fi, GPS, Bluetooth, vs.) siz farkında olmadan bataryanızı tüketiyor. Bazen batarya tüketiminin yarısını oluşturabiliyorlar. “Ne yani bunları da mı kapatalım?” dediğinizi duyar gibiyim. Böyle bir şey yapmayabilirsiniz ancak işinize yaramadığı zamanlarda(uyurken, dışardayken, vs.) kapatabilirsiniz. Bu size büyük tasarruf sağlayacaktır.

  • Telefonunuzu süsleyen şeyler çok şarj harcar.

Widgetlar, Canlı duvar kağıtları, vs. uygulamalar her ne kadar hoş görünseler de bir o kadar da sizin için değerli olan bataryanızı tüketmektedirler. Size tavsiyemiz biraz süsten kaçarak pilinizin ömrünü arttırabilirsiniz.

  • Bataryanızın enerjisini 0’leyin.

Sağlıklı şarj ile bataryanız daha uzun süre sizi idare eder. Bu yüzden bataryanız dolmadan şarjdan çıkartmanız bataryanızın sağlığı açısından olumsuzdur. Biraz daha sabrederek daha verimli bir bataryaya sahip olabilirsiniz. Her zaman 0 olmasını bekleyin.

  • Eğer yine de bataryanız çabuk bitiyorsa ömrü tükenmek üzeredir.

Nasıl bir insan yaşlandıkça enerjisini kaybediyorsa bataryalarımızda zaman geçtikçe daha az verim sağlıyor. Her şarj ettiğinizde bataryanız bir adım daha bozulmaya yaklaşıyor. Size tavsiyemiz yeni bir batarya alın ve eskisini yedek olarak kullanın.

Şarjınız hemen bitiyorsa taşınabilir şarj cihazlarını tavsiye ederiz. Sizlere yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir