Kepek Problemi Neden Olur?

Kepek, en sık görülen cilt problemlerinden bir tanesi olan aynı zaman da en çabuk tedavi edilen bir cilt hastalığıdır. Saç derisinin ölü hücreleri dışarı atması durumu olarak da adlandırabileceğimiz kepek, genetik veya mevsimsel özellikler nedeniyle oluşabildiği gibi kuru ciltlerde de sık rastlanabilmektedir. Yanlış şampuan kullanımı, saç derisinin yağ dengesi, cildin hassasiyeti ve saç yıkama sıklığı saçtaki kepek oluşumuna etki eden faktörlerdendir. Genellikle kış aylarında havanında soğumasıyla yoğunlaşan kepek, yaz aylarında havanın nemlenmesiyle de hafifleyebilmektedir.

Kepekli saç derisindeki en belirgin şikâyetler pul pul deri döküntüsü ve kaşıntıdır. Koyu renk giysiler kepek problemi olan kişilerin kâbusu haline gelebilir. Deri döküntüsünün sık olduğu durumlar yoğunlaştığında insanın sosyal hayatını bile etkileyebilmektedir. Kepek probleminiz günlük hayatınızı etkilemeye başladığında, uzman bir dermatologa görünmek, deri testi yaptırarak saç yapınıza uygun kepek şampuanı kullanmak kepek tedavisi için iyi bir başlangıç olabilir. Saç yıkama alışkanlığınızı da düzene sokarak kullanmaya başlayacağınız kepek şampuanı, kepek probleminizi etkili biçimde hafifletecektir. Aşırı şampuanlama, “lauryl sülfat” gibi sert kimyasallar içeren maddeler, saç derinizin nem dengesini bozup daha fazla tahriş olmasına sebep olabilir ve saç derinizi iyice kurutabilir.

Kepek probleminizi hafifletebilmek ya da tamamen kurtulabilmek için bitkisel yöntemler de deneyebilirsiniz veya yaşam tarzınızda bazı ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Yüksek stres düzeyi kepek oluşumuna etki ettiğinden, stresli ortamlardan uzak durmaya çalışarak işe başlayabilirsiniz. Cilt derinizin kurumasını engelleyecek bakım kürleri kullanabilir ve bitkisel yağlar ile derinize masaj yaparak da sorununuzu çözebilirsiniz. Kepek sorunu zaman zaman cilt hastalıklarının da habercisi olabildiği için, uzun süreler boyunca devam eden bir probleme dönüşmüşse, mutlaka bir cilt doktoruna muayene olmalı ve hekiminizin önerdiği tedavi şekillerini denemelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir