Apple iOS 8 Yenilikleriyle Tanıtıldı!

Apple, akıllı telefonları ve tabletlerinde kullanılmak üzere geliştirdiği yeni işletim sistemi iOS8’i tanıttı. iPhone ve iPad için bir çok yeni özelliğin geleceği yeni mobil işletim sisteminde ayrıca yazılım geliştiricilerine yönelik de bir çok önemli yeniliğin geleceği açıklandı. Bu etkinlik San Francisco’da yapıldı ve 69 ülkeden yaklaşık 6000 katılımcı iOS8 tanıtımındaki yerlerini aldı. Tanıtım yalnızca iOS8 ile de sınırlı kalmadı. Mac bilgisayarlar için Yosemite adı verilen yeni işletim sistemi de açıklandı.

Apple Healthkit yani sağlık çantası adı verilen yeni bir uygulama ile tansiyon, kilo, kalp ritmi gibi sağlık bilgilerini telefondan takip edilmesini sağlayacak. Tüm bunları kullanıcı iPhone veya iPad vasıtasıyla analiz edebilecek olan kullanıcılar, buradaki bilgileri referans alıp doktora başvurabilecekler. Mayo Clinic ve Nike ile sağlık alanındaki uygulamalarda işbirliği yapan Apple, bu konuda iddialı bir giriş yapmayı düşünüyor. Zira Galaxy S5 ile gelen sağlık uygulamaları verimli bir analiz sağlayamamıştı.

Yeni işletim sisteminde ayrıca iMessage uygulamasına da eklentiler yapılmış. Yeni iMessage uygulamasında sesli ve videolu mesajlar gönderebilecek, bunları dilerseniz 2 dakika içerisinde kendini imha edecek şekilde ayarlayabileceksiniz. Ancak WhatsApp cephesinde bu hoş karşılanmadı çünkü bu özellikler zaten WhatsApp’da bulunmaktaydı. Bunun yanı sıra kendi kendini imha eden mesaj özelliği de SnapChat uygulamasında hali hazırda mevcuttu. Dolayısıyla Apple bir çeşit fikir hırsızlığı mı yaptı, burası tartışmaya açık bir konu haline geldi.

Apple HomeKit yani ev araçları uygulamasıyla da otomatik garaj kapısını kontrol edebilecek, yeni nesil kombi, klima gibi sistemleri de telefonunuz üzerinden açıp, kapatabileceksiniz.

Mac bilgisayarlar için de Yosemite adı verilen, şeffaf görüntüsü ile dikkatleri üzerine çeken yeni işletim sistemi tanıtıldı. Bu işletim sistemi adını California eyaletinde bulunan milli parktan alıyor ve Mavericks sürümünden sonra kullanıcılarla buluşacak. iPhone ile entegre olabilecek olan yeni işletim sistemi aracılığıyla gelen mesajlar ve aramalar bilgisayar üzerinden de kontrol edilebilecek. Eylül ayından sonra çıkması planlanan bu işletim sistemi, ücretsiz güncelleme şeklinde OSX kullanıcılarına sunulacak.

Etkinlikte yer alan önemli durumlardan birisi de Dr. Dre’nin canlı yayına bağlanıp etkinlikte konuşmasıydı. Dr. Dre’nin sahip olduğu Beats müzik şirketi Apple tarafından satın alınmıştı. Dre de buna istinaden “yarın işe kaçta geleyim?” şeklinde bir soru sorarak izleyenleri güldürdü.

Apple’ın getirdiği yenilikler bunlarla da bitmedi. Dropbox ve Google Drive gibi dişli rakipleri bulunan iCloud için bir yenilik geldi. Artık iCloud Windows üzerinden de kullanılabilecek. 5GB ücretsiz alan veren iCloud servisi, aylık 1 dolar karşılığında 20 GB, 4 dolar karşılığında ise 200GB alanı kullanıcıların kullanımına sunacak. Bir çok kişi tarafından bu fiyatlar cazip olarak nitelendirildi.

Türk kullanıcıları ilgilendiren en önemli yeniliklerden birisi de Siri’ye eklenen 22 farklı dil seçeneğinin içerisinde Türkçe’nin de olması. Dikte özelliği sayesinde artık iOS8 üzerinde Türkçe sesli komutlar verilebilecek ve konuşarak bir metin yazdırılabilecek. Siri’yi Türkçe kullanmak için sabırsızlanan bir çok hali hazırda Türk iPhone kullanıcısı vardı ve bu özellik ülkemizde şimdi bayağı ilgi çekeceğe benziyor.

Geliştiriciler için 4000’in üzerinde API ve yazılım aracının tanıtıldığı etkinlikte verilen bilgilere göre, Metal adlı yeni programlama dili ile A7 çipinin performansını arttırmak mümkün olacak. Konsol sınıfı 3D oyunların mobil cihazlara taşınmasına imkan vermesi öngörülen bu yeni yazılım ile birlikte oyun dünyasında bir çok gelişme önümüzdeki yıl bizi bekliyor olacak. Bunun yanında daha az güç isteyen oyunlar için SceneKit isimli uygulama da geliştiriciler için tanıtıldı. Bu uygulama aracığılıyla eğlenceli üç boyutlu uygulamaları daha kolay ve verimli bir şekilde yaratmak mümkün olacak.

iOS 8 işletim sistemi iPhone 4S ve üzeri modellere, iPad 2 ve üzeri modellere, iPad Mini, 5.Nesil iPod Touch ve üzeri modellere kurulabilecek. iPhone 4 ise bu güncellemeyi alamayacak ve iOS 7 sürümü ile devam etmek durumunda kalacak.

  1. Hasır Şapka Korsanı diyor ki:

    Sabah kalkar kalkmaz tabletin gittiğini görüp koşarak twitterdan ios ve apple for ipad uygulamalarından çıkmak için bilgisayara gelmem

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir