TrueCrypt artık güvenli değil mi?

TrueCrypt şifreleme programının geliştirme sitesinde bugün bir açıklama yayınlandı ve bu programın geliştirilmesine son verildiği, artık güvenli olmadığı ve kullananların da Microsoft’un BitLocker sürücü şifreleme hizmetine geçiş yapması gerektiği söylendi. “UYARI: TrueCrypt bir çok çözülememiş güvenlik sorunlarına sahip olduğundan artık güvenli değil.” şeklind ebir uyarı ile açılan SourgeForge sitesi bir çok kullanıcıyı şaşırttı.

Bugüne kadar bir çok kişi güvenli şekilde dosyalarını şifrelemek için bu şifreleme programını kullanıyordu. Hatta Amerika Birleşik Devletlerinde WikiLeaks davasındaki bir çok belge bu program aracılığıyla şifrelenmiş ve FBI bunlara erişememişti. Geçtiğimiz ay kripto uzmanlarının yaptığı testlerden de başarıyla geçen ve net bir güvenlik açığının bulunmadığı bu programın şimdi nasıl oluyor da bu şekilde “tehlikeli yazılım” kategorisine sokulduğunu anlamak bir zor.

Bir çok kişi bunun zorla aldırılmış bir karar olduğu konusunda hem fikir. Hatta güvenlik uzmanlarının bu durum için söylediği şey programın son sürümlerine güvenilmemesi, eski sürümleri üzerinden yola devam edilmesi gerektiği oldu. Program yayından kaldırılmadan önce 7.2 sürümünün son değiştirilme tarihinin aynı günü yansıttığı dolayısıyla programda bir değişiklik yapıldığı da gözlemlenen durumlar arasında. Bu bir hacker oyunu mu yoksa gerçekten TrueCrypt kendini yok etmek mi istiyor bunu zamanla göreceğiz.

Bunun daha da endişe verici olanı ise, TrueCrypt 7.2 yükleyicisinin son sürümü içerisinde şu an sitede bulunan uyarının aynısının bulunuyor olması. Dolayısıyla bu planlı bir hareketti ve son sürümün gerçekten güvenli olmadığı, bu amaç dolayısıyla değiştirilmiş olduğu gerçeği açığa çıkıyor. Aşağıdaki resimde bu görülebilir.
truecrypt_strings

  1. Tarık diyor ki:

    7.1a sürümü bilgisayarımda yüklü, bu sürüm ile devam edildiginde bir problem teşkil ediyor mu? Bu arada birde alternatiflerinide yazsaydınız yazıya.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir