Zone Diyetini Denediniz mi?

Zone Diyeti 1966 yılında Barry Sears tarafından ortaya atılan ve gün geçtikçe de daha farklı çeşitleri çıkan bir diyet türüdür. Zone diyetinin çeşitlendirilmesindeki temel amaç; az yağ ve çok protein ana ilkesi temelinde kişinin ihtiyaç duyduğu her besini alabilmesi ve kilo vermesidir. Zone diyeti yapacak olan kişiler ya da yaptıracak olanlar, mutlaka önce bir hekim veya diyetisyene giderek gerekli tahlilleri yaptırmalıdır. Kişinin sahip olduğu kilo doğrultusunda günlük olarak alması gereken protein miktarı hesaplanmalıdır. Hesaplanan protein miktarları bloklara ayrılır. Böylece her gün ne yenileceği ortaya çıkmaktadır. Dolayısı ile de Zone Diyeti için herkese aynı miktarda besin tüketimi verilmez; çünkü bu diyette önemli olan kilo miktarı olmaktadır.

Zone Diyetinde önemli olan yüzdeler ise şu şekildedir; % 40 oranında karbonhidrat, % 30 oranında protein ve yine aynı oranda yani % 30 oranında yağ şeklinde olması diyetin zeminini oluşturmaktadır. Zone diyetinde kiloya göre hesaplanan karbonhidrat oranlarına sahip her blok arasına protein koyulmaktadır. Örneğin; 3 öğün arasındaki 2. öğünde protein alınırken; 1 ve 3. öğünlerde karbonhidrat alınması diyetin ana kurallarından biridir.

Zone diyetinde yenilmesi yasak olan yiyecekler arasında; pilav, makarna, ekmek gibi undan yapılan yiyecekler yani karbonhidratlar da bulunur. Zone diyeti uygulayan kişiler için en sağlıklı kilo verme oranı ise; 1 hafta içerisinde yarım kilo şeklinde öneriliyor. Diyetin amacı; uzun sürede az kilo vererek, verilen kiloyu kalıcı kılmak ve daha sağlıklı olmayı sağlamaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir