Düşük Yağ Diyeti

Düşük yağ diyeti; gün içerisinde vücuda alınacak yiyeceklerden en düşük yağa sahip olanları seçerek bir öğün oluşturmaya dayanmaktadır. Düşük yağ diyetleri temelde 2 bölümde incelenir. Bunlardan birisi “Çok Düşük Yağ Diyeti”, diğeri ise; “Düşük Yağ Diyeti” olarak isimlendirilir. Buİkisi arasındaki fark gün çerisinde alınması gereken yağ yüzdesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Çok düşük yağ diyetlerinde 1 gün içerisinde alınması gereken yağ yüzdesi % 20’nin altında olmakta iken; düşük yağ diyetinde alınması gereken günlük yağ yüzdesi % 20 ile % 30 arasında olmaktadır. Bu sebeple de düşük yağ diyeti uygulayacak olan bireylerden aşırı kiloya sahip olanlara çok düşük yağ diyeti uygulanmaktadır. Böylece kişinin çok daha kolay kilo verilmesi sağlanmaktadır.

Düşük yağ diyetlerinde en fazla tercih edilen besin grubu meyveler olmaktadır. Gün içerisinde 1 kase dolusu meyve bile yenebilir. Bunun sebebi de vücuda hiç denecek kadar az bir oranda yağ alınmasıdır. Bu noktada mide doyumunu sağlayabilmek ve açlık hissini bastırabilmek açısından da gün içinde vücuda alınan meyveler hem yavaş yenmeli hem de fazla alınarak göz doyumu sağlanmalıdır. Bu diyeti uygulayan kişilerin 1 haftada en az yarım, en fazla 1 kilo vermesi normal olandır.

Düşük yağ diyetleri sağlık açısından da oldukça fazla tercih edilmekte ve Dünya sağlık Örgütü tarafından da tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi de vücuda az yağ alındığından dolayı karaciğer yağlanması, kalp hastalıkları ve tansiyon gibi olumsuz sonuçlar ile karşılaşma riskini azaltmasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir