Yaşınıza Göre Beslenin, Genç Kalın

Sağlıklı beslenmenin olumlu etkilerinden biri de elbette kişilerin daha genç ve zinde görünmelerine neden olmasıdır. Yaşı ilerleyen ancak hala çok genç bir duruşa sahip olan kişilerin en büyük ortak yanlarından biri beslenme alışkanlıklarıdır. Uzmanlar kişilerin yaş gruplarına göre beslenmeleri halinde yaşlanmalarını geciktirebileceklerini ve sağlıklı bir hayat sürebileceklerini söylüyor.

İlk gençlik yılları olan yirmili yaşlarda uzmanlar gençlerin mutlaka günlük en az 80 gram tahıl tüketmeleri gerektiğini ve taze meyve ve sebze tüketimini de olabildiğinde yüksek yapmalarını öneriyor. Bu sayede ilerde oluşabilecek tip 2 diyabet riskinin de azalacağı vurgulanıyor.
30lu yaşlardaki beslenme alışkanlıklarında şekere daha az yer verilmesi gerektiğiniz söyleyen uzmanlar metabolizma hızının da yavaşlamaya başlayacağı konusunda uyarılarda bulunuyor. Bu nedenle tüketilen besinlerin düşük kalorili olmasında büyük fayda var.

Kemik erimelerinin daha bir hızlanmaya başladığı kırklı yaşlarda ise süt ve süt ürünleri tüketimini artırmak gerekiyor. Günde en az yarım litre süt veya yoğurt tüketilmesi öneriliyor. D vitamini açısından zengin tüm besinlerden maksimum şekilde faydalanmak bu yaşlar için çok önemli.
Ellili yaşlarda yüksek tansiyonu olan veya kolesterol gibi şikayetleri olan kişiler daha sık görüldüğü için, mümkün olduğu kadar sebze ve meyve tüketimine ağırlık verilirken, aynı zamanda badem, ceviz ve fındık gibi besinleri de abartmamak kaydıyla düzenli olarak tüketmek gerekiyor.

Yaş ilerledikçe beslenmenin önemi de bir hayli artıyor. Altmış yaş ve üzerinde de mümkün olduğunda yağı alınmış et tüketimi ve protein açısından zengin bir beslenme uzmanların önerdikleri arasında. Elbette yüksek şeker içeren ürünler veya yağlı besinler de kaçınılması gerekenler arasında yer alıyor. Bu yaşlarda da kemiklere destek olması açısından bol D vitamini içeren besin kaynaklarına yönelik bir beslenme de önerilenler arasında yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir