WordPress Captcha Eklentisi

Bu yazımda sizlere WordPress eklentilerinden olan Captcha adlı eklentiyi anlatacağım. Eğer sitemize sıklık ile içerik giriyor isek, bazı sorunlar ile karşı karşıya kalıyoruz. Bunlardan en can sıkıcı olanı ise spam yorumlar. Bahsedeceğim eklenti ise bu spam yorumları tamamen engelliyor ve web sitemizin güvenliğini oldukça artırıyor. Hepimizin derdi olan spam yorumlara karşı oldukça etkili bir çözüm olan Captcha eklentisinin çalışma mantığı ise oldukça basit. Bir yorum atılırken, ziyaretçinin karşısına çok basit bir matematik işlemi çıkartarak, doğru sonucu girmesini istiyor. Ziyaretçi doğru sonucu girdiği taktirde ise yorumunu atabiliyor. İşte bu yöntem ile spam yorumların önüne geçilmiş oluyor. Ayrıca bu eklentiyi,  kayıt formunda, giriş formunda, parola hatırlama formunda, yorum formunda ve belirleyeceğimiz başka formlarda eklentiyi kullanabiliyoruz.

Kısacası bir doğrulama kodu ile eklentiyi kurmuş olduğumuz formlarda güvenliği sağlamış oluyor. Eklentinin kullanımına bakacak olursak, başta da dediğimiz gibi doğrulama kodu ile yorum atılmasına olanak sağlanıyor. Eklentinin ayarlarından doğrulama kodunun, matematik işlemi, ya da resimde görünen yazının girilmesi gibi farklı doğrulama kodlarını da seçebiliyoruz. Ayrıca doğrulama kodunu isterseniz kayıtlı kullanıcılar için kapatabiliyorsunuz. Eklentinin yönetimi ise oldukça basit. Türkçe bir arayüzü bulunan eklentinin ayarlarını çok kolayca yapabiliriz.

Eklentinin kurulumundan bahsedecek olursak, WordPress’in eklentiler sayfasından indirerek, sitenizin wp-content/plugins klasörüne atıp, daha sonra WordPress yönetim panelinden eklentiler kısmından aktif hale getirebilirsiniz. Bir başka yöntem ise direk WordPress sisteminizden eklentiler bölümüne gelerek, indirmiş olduğunuz eklentiyi, sisteminize upload edebilirsiniz. Benim yorumum ise, eğer sitenize bolca spam mesaj geliyor ise eklentiyi kullanmanızı öneriyorum. Şahsen ben, kendi kişisel web sitemde kullanmaktayım ve güvenliği oldukça artırmakta olup spam mesajları da olabildiğince engelliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir