Sağlıklı Yaşam için Diyet Sırları

Sağlıklı yaşam son yıllarda herkesin ilgi odağı haline geldi. Kötü yaşam koşulları, dengesiz beslenme ve egzersizden uzak bir yaşam nedeniyle pek çok kişinin başı kiloları ile dertte. Sadece diyet ve egzersizle değil, yaşam şeklinizdeki küçük değişikliklerle de kolaylıkla kilo verebilir ve bundan sonraki hayatınızda da kilo almadan yolunuza devam edebilirsiniz. Bazı yiyecek alışkanlıklarınızı değiştirirken, yerine sizin için faydalı olanları koyabilirsiniz. Örneğin badem, fındık ve ceviz tüketiminizi ölçüsünü kaçırmadan artırabilir, hem tokluk hissi yaşayabilir, hem de pek çok vitamin ve mineral almış olursunuz. Badem tüketerek aynı zamanda yağ yakma sürecinize de katkıda bulunabilirsiniz.

Kilo vermek için karbonhidratlardan uzak durup yağ depolamayacağınızı düşünürseniz de yanlış yapmış olursunuz. İhtiyaç duyduğunuz enerjiyi alacağınız karbonhidrat alımını sıfıra indirmek yerine, daha az miktarda ama düzenli almanız son derece önemlidir. Yağ alımınızı azaltmanız ise kilo almanız konusuna çok yardımcı olacağından, yiyeceklerinizin içerdiği yağ oranlarına bir kez daha göz atmanızda fayda var.

Kilo almanın önemli sebeplerinden biri de, günde bir ya da iki öğün yemek yemek. Uzun süreli açlıklar sonrası yenilen yemek miktarının her zaman çok daha fazla olacağını unutmayın ve günde mutlaka 5 ya da 6 öğün yemek yemeyi deneyin. Bunun için çantanıza meyve, badem, ceviz, fındık, fıstık koyabilir ve acıktıkça bunlardan yiyebilirsiniz. Sık sık ve az az yeme kuralına siz de uyarak, çok daha kısa sürede ve aç kalmadan zayıflayabilirsiniz.

Tuhaf gibi görünse de, çevrenizde beslenmesine ve kilo kontrolüne çok dikkat eden kişiler bulundurmalısınız. Obez kişilerle beraber olanların da giderek kilo aldığını söyleyen uzmanlar, yemek kontrolü yapan kişilerle beraber yaşandığında, kişilerin bilinçaltında daha az yemek yeme isteği oluştuğunu ve bu sayede kilo almadıklarını belirtiyor.

Sağlıklı Yaşam için Diyet Sırları” te bir düşünce

  1. Hürakdeniz.com diyor ki:

    YAŞAR SAVAŞÇI VE DR.AHMET SALTIK’IN CAM DAMACANALAR İLE İLGİLİ BİLİMSEL ÇALIŞMASI “SAĞLIKLI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir