Kuru Ciltlerin Bakımı

Kuru ciltlerin nem dengesini korumak çok önemlidir. kuru bir cilde sahipseniz, fazla sıcak su ile temasından kaçınmalısınız. Cilt temizliğinde tercih edilen sıcak su, yağ dokusunu ve nem dengesini bozabildiği gibi cildinizin daha çok kurumasına da sebep olabilmektedir. Bu nedenle cilt temizliğinizi yaparken sıcak su yerine ılık su veya PH seviyesi yüksek olan içme sularını tercih etmelisiniz.

Yüz temizliğinizi yaparken, el sabunu kullanmak yerine hassas ve kuru ciltler için eczanelerde ve kozmetik mağazalardan yüz yıkama jeli, temizleme sütü gibi ürünleri satın alabilirsiniz. aynı zamanda yumuşak yapılı jelleri vücut temizliğinizde de kullanabilirsiniz. Vücut temizliğinde jel yerine sabun kullanmayı tercih ediyorsanız, doğal sabunları tercih etmeli ve sabunun içeriğindeki gliserin oranına dikkat etmelisiniz. Cilt temizliğinden sonra dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta da cildinizi nasıl nemlendirdiğinizdir. Duştan çıktıktan veya yüzünün suyla temizliğini yaptıktan sonra, cildiniz suyu emerek nemini dengelemeye çalışır. Bu yüzden ıslak olan yüzünüzü hemen kurulamamanız, hafif nemli bırakmanız ve kurularken sert hareketlerden kaçınmanız cildinizin esnekliğini korumanızı sağlayacaktır. Kuruluk nedeni ile gerilmiş ve çatlamış cildinizi yumuşatmak için yağ oranı yüksek nemlendiricileri de kullanmanız oldukça faydalı olacaktır.

Kullandığınız cilt temizleme ürünlerinin seçimini yaparken, bitkisel ve doğal olmalarına özen göstermelisiniz. Yıkama jeli, temizleme sütü ve nemlendiricilere ek olarak, tonik, bakım serumları ve eczanelerden temin edebileceğiniz doğal yağları kullanmanız, pul pul olmuş cildinizin dokusunu düzeltmeye yardımcı olacak, cildinizin esnekliğini arttıracaktır. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için, günlük cilt temizleme işleminizi atlamamalı, düzenli olarak yapmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir