Doğal Cilt Bakım İpuçları

Cildimiz, vücudumuzun en önemli kıyafetidir. Dış etkilere karşı vücudun ilk savunma mekanizması olan cildinizi basit, ucuz, doğal güzellik yöntemleri ile daha parlak, daha dinlenmiş ve daha pürüzsüz görünmesini sağlayabilirsiniz. Güzellik salonlarına tonlarca para harcamadan, evinizdeki malzemeleri de kullanarak, cilt bakımınızı kendiniz de yapabilirsiniz. Her evde bulunan malzemelerden yapabileceğiniz bakım kürleri sayesinde düzgün bir cilde sahip olmak zannedildiği kadar zor değildir. Pek çok kadın, içeriğinde tehlikeli ve sert kimyasalların olduğu ürünleri kullanarak cilt bakımı tedavilerine başvurmaktadır. Buda cilt üzerinde pek çok sıkıntılı ya da hasar verici durumlara neden olmaktadır. Günlük yaşamın yoğunluğu, kullandığınız makyaj, cilt bakım ürünleri, stres ve beslenme alışkanlığınızdan etkilenen cildiniz için önereceğimiz birkaç ipucu ve püf noktasıyla daha bakımlı görünebileceksiniz.

Yaz aylarının da yaklaşmasıyla mevsimi gelen salatalık, cildinizin bakımlı görünmesini sağlayacak en önemli sebzelerin başında gelmektedir. Salatalık sebzesinin içerdiği amino asitler, gözenekleri sıkılaştırarak cildinizi yenilenmesinde etkili bir rol oynar.  Bu sebze, gözenekleri küçültebildiği gibi gözaltı torbalarını ve şişkinliklerini hafifletmek gibi çeşitli cilt tedavilerinde de kullanılmaktadır. Haftada en az iki gün ince dilimlediğiniz salatalığı gözleriniz üzerinde 10- 15 dakika tutabilir veya kalın şekilde soyduğunuz kabuklarını yüzünüz üzerinde gezdirebilirsiniz. Cildiniz için önemli olan sebzelerden bir diğeri domatestir.  Domates, içeriğindeki doğal asitler sayesinde,  gözeneklerde biriken kirleri arındırır, içeriğindeki “likopen konsantrasyonu”, A vitamini ve C vitamini ile birlikte akne tedavisinde ve cilt temizliğinde kullanılan mükemmel bir tedavi şeklidir. Rendelenmiş domates ile 2 – 3 haftada bir cilt bakım maskesi yapabilirsiniz. Düzenli olarak domates maskesi yapmanız sivilce ve akne oluşumunu da engelleyecektir ve bu tarz problemleriniz varsa, haftalık peelinginizi tuz ile yapabilirsiniz. Tuz, gözeneklerdeki yağı emen mükemmel bir anti bakteriyeldir. Ergenlik çağında artan sivilceler, ilerleyen yaşlarda da maalesef peşimizi bırakmamaktadır. Tuz ile yaptığınız peelingten sonra, elma sirkesini de tonik gibi kullanarak sivilce izlerinizden daha çabuk kurtulabilir, daha aydınlık bir cilde sahip olabilirsiniz. Tüm bu işlemlerden sonra cildinizin nemlendirilmesi gerekecektir. Avokado içindeki doğal yağ asitleri ile ideal organik bir nemlendiricidir. Ayrıca, avokado, erken yaşta belirginleşen kırışıklıkları da engelleme özelliğine sahiptir.  Püre haline getirdiğiniz avokadoyu parmak uçlarınızla masaj yaparak cildinize yedirebilir, nemlendirme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Gözaltı morluklarınız için, soyduğunuz kivinin kabuğunun etli kısmını göz atlarınıza koyup 15-20 dakika tuttuğunuz takdirde C vitamini direkt olarak nüfuz edecek, gözaltı torbalarına ve morluklarını giderecektir. Bu tavsiyelere uyarak tüm bayanlar, doğal olmayan, yüksek kimyasallar içeren pahalı cilt bakım tedavileri yerine evdeki malzemelerden yararlanarak cilt bakımlarını kendileri yapabilirler. Evinizde en organik bakımı yapmak için kendinize ve cildinize bir şans tanıyabilir, aldığınız sonuçlardan memnun kalabilirsiniz. Eğer yüksek problemli veya hassas bir cilt yapısına sahipseniz, cildinizi tahriş etmemek için mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir