Doğru Gıdalar Tüketerek Hızlı Kilo Verin

Diyet yaparken, listeye ekleyebileceğiniz bazı besinlerin size çok daha kolay kilo verdireceğini biliyor muydunuz? Uzmanlar doğru gıdalar tüketerek kilo verme hızının artacağını belirtiyorlar. Adını son yıllarda sıkça duyuran tarçın, özellikle diyabet sorunu olanlarda ve kan şekeri ile ilgili durumlarda büyük yarar sağlıyor. İştah baskılamakta da kullanılan tarçın sayesinde, çaylarınızı, kahvelerinizi tatlandırabilir veya gün içinde yoğurtla beraber de tüketebilirsiniz. Tarçın dışında kalori almadan yağ yakmanıza yardımcı olacak yeşil çayı da gün içinde sıklıkla tüketebilirsiniz. Uyarıcı etkisi olan ve aynı zamanda metabolizma üzerinde hızlandırıcı bir etkiye sahip olan yeşil çay sayesinde daha hızlı kilo verebilirsiniz.

Kışın C vitamini açısından önemli depolardan biri olan greyfurt tüketimini biraz daha artırarak yağlarınızı yakma konusunda önemli bir destek alabilirsiniz. Tokluk hissi de veren greyfurt suyunu yemek yemeden yaklaşık olarak 30 dakika önce tüketerek hem açlığınızı gidermiş ve iştahınızı baskılamış olursunuz, hem de yağlarınızı yakarsınız. Yaz meyvelerinden ise karpuz aynı şekilde yağ yakıcı özelliğe sahip olduğundan bolca tüketebilirsiniz. Su açısından yüksek bir içeriğe sahip olan karpuz da hem midenizde kapladığı yer açısından hem de düşük kalori içermesi açısından son derece uygun bir diyet meyvesidir. Tabi A ve C vitamini dışında likopen içeriyor olması da sağlığınıza yapacağınız önemli yatırımlar olacaktır.

Yaz mevsimi bereketi ile sofralarımızı süslerken, sıklıkla tüketilen üzüm ve elma da diyet yapanlar için vazgeçilmezdir. Yoğun lif içeren elma ve armut su içeriği açısından yüksek olduğu gibi lif bakımından da tokluk hissi yaratmaktadır. Üzüm ise çok daha fazla tokluk hissi yaratır, ancak diyabet sorunu olanlar için önerilmemektedir. Yaş üzümden ziyade kuru üzüm yemek de kalori açısından çok daha düşük olacağından tercih edilebilir.

Çiğ olarak tüketebileceğiniz tüm sebzeler hem abur cubur tüketiminizi azaltacak, hem tokluk hissi yaratacak, hem de yağ yakmanızı kolaylaştıracaktır. Özellikle salatalık ve havuç gibi sebzelerden daha çok tüketmeye özen göstermek gerekir. Gün içinde yenen yumurta da aynı şekilde uzun süre tokluk hissettirdiği için ve protein kaynağı olduğundan önemlidir. Az kaloriye sahip olan ve tokluk yaratan çorbalar da menüde bulunması gerekenler arasında. Metabolizma hızlandırma açısından önemli rol oynayan ve uyarıcı etkisi de bulunan kahve de, diyet listelerinde günde 1-2 fincana kadar önerilen içecekler arasındadır. Uykusuzluk sorunu olanlar için çok fazla içmemeleri önerilir.

alisveris

Öğünlerde veya tek başına yenilen salata da tokluk hissi konusunda oldukça önemli bir role sahiptir. Marul diyet yapanlar için çok önemlidir, zira midede çok fazla yer kapladığından diğer yağ içerikli besinlere çok daha az yer bırakır. Saltaların içine doğranan küçük meyve parçaları veya peynir de yine çok daha kısa sürede doyma sinyali vermesi açısından idealdir. Gün içinde fındık tüketmek de yağ yakımını hızlandırır ve aynı zamanda sağlık açısından da son derece faydalıdır. Yağsız ızgara etlerin de hem protein açısından zengin bir beslenmeye neden olacağını, hem de yağ yakımına yardımcı olacağını da belirtmek gerek. Kahvaltılarda yulaf ezmesi yiyebilir ve süt tercihinizi de yağsız sütten yana kullanabilir, bu sayede hem kalorisi düşük, hem de sağlık açısından yararlı besinler alarak diyetinizi sürdürmüş olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir