Sağlığınızı Su İçerek Koruyun

Bütün besin öğelerinden daha fazla önem taşıyan su, erişkin bir insan vücudunun yaklaşık %55-75’lik kısmını oluşturuyor. Hiçbir besin almadan haftalarca yaşayabilme imkanımız olmasına rağmen, su içmeden ancak birkaç gün dayanabiliriz. Bedende oluşan %1’lik su kaybıyla susama hissi yaşar, %10’luk su kaybında ise sağlığımız ciddi anlamda tehlikeye girebilmektedir. Günlük yaşantımızı sürdürebilmemiz için bütün metabolik süreçlerde etkili olan su, vücut ağırlığımızın korunmasında oldukça önemlidir. Bu yüzden su, özellikle diyet yaparken bütün besin maddelerinden daha fazla tüketilmelidir.

Vücudumuza giren besinlerin hücrelerde kullanımının sağlanması için suya ihtiyaç vardır. Besinlerin sindirilmesi, sindirilen besinlerin kana karışması için gereklidir. Ağız, burun gibi vücut dokularının nemlenmesi vücuttaki su ile sağlanmaktadır. Bunların dışında organlarımızın işlevlerini yitirmemesi, metabolik sürecin devam etmesi için vücutta suya gereksinim vardır.

Formunuzu korumak için su, oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden diyet listelerinde suyun miktarı büyün önem taşımaktadır. İdeal kiloya ulaşmanız ve kilonuzu korumak için fiziksel aktivite ile birlikte su tüketimini arttırmanız zorunludur. Çünkü fiziksel faaliyetlerde metabolizma hızlandığından su kaybı yükselmekte bu nedenle de su tüketimine dikkat edilmelidir.

Yaşınıza, kilonuza, cinsiyetinize ve harcadığınız enerjiye bağlı olarak tüketmeniz gereken su miktarı değişmekte, fakat genel olarak günde en az 1,5 litre su tüketimi ihmal edilmemelidir. Günlük içtiğiniz çay kahve veya meyve suları asla su ihtiyacınızı gidermez. Bu nedenle aldığınız sıvıların dışında da belirtilen miktarda su içmeye özen göstermelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir