Nissan Kendini Temizleyen Otomobil Geliştiriyor

Nissan’ın geliştirdiği bu boya çok ilgi çekeceğe benziyor. Bir çok insan otomobillerinin temizliğiyle yakından ilgilenip, en ufak ayrıntısına dahi dikkat ederek temizlik yapıyor. Bazıları için bu neredeyse bir ibadet yerini almışken, günümüzde bu kitle için üretilecek en iyi şey kendini temizleyen boya olurdu herhalde. Nissan’da bu durum üzerine çalışmış. Suyu ve yağı geri iten bu boya, aslında bir bakıma kendi kendini temizleyen ilk araba olma yolunda ilerliyor.

Nissan’ın İngiltere’de bulunan Teknik Merkezindeki mühendisler tarafından geliştirilen bu boya su ve yağ geçirmez özelliklere sahip. Yani üzerinde su ve yağ geldiğinde onları geri iterek üzerine bulaşmasını engelliyor. Bu durumda temizlemeniz gereken tek şey yapışkan maddeler olacak gibi gözüküyor. Nissan mühendisleri Ultra-Duru adını verdikleri bu teknolojiyle, yağmurlu havada, çamurun içerisinden geçmek artık problem olmayacak. Nissan bu boya için bir video hazırlayıp youtube üzerinden yayınladı. Bu yazımızda da paylaştığımız videoyu izleyerek su itme teknolojisine sahip boya ile normal boyanın farkını gözlerinizle görebilirsiniz.

Günümüzde bu teknoloji akıllı telefonlar için kılıf üreten şirketler tarafından da kullanılıyor. Henüz arabalar için yeni bir teknoloji olsa da, ileride çok yaygınlaşacağı ve ilgi göreceği kesin. Nissan bu boyayı arabaların standart paketlerinde değil ancak premium paketler içerisinde sunacağını söylüyor. Böylece araba satın alırken premium model tercih etmek için artık bir sebep daha ortaya çıkmış oldu. Bu teknoloji her ne kadar insanların yararını gözetse de, oto yıkama servisleri bu boyadan şimdiden nefret etmeye başlamışlardır bile.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir