Mangonun Faydaları

Hindistan’dan tüm dünyaya yayılan tropikal meyvelerin kraliçesi olan mango, son derece lezzetli bir meyve olduğu gibi aynı zamanda cildiniz için de oldukça faydalıdır. Mangoyu düzenli olarak tüketmek sağlıklı bir cilt sahibi olmanıza yardımcı olacağı gibi aynı zamanda cildinizin yumuşaklık ve parlaklık da kazanmasını sağlar. Cilde sayısız faydası olan mango, hızlı hücre oluşumuna yardımcı olur ve kuru cilt üzerinde mucizeler yaratarak tıkanmış gözeneklerin de temizlenmesinde etkilidir.

mango meyvesiA ve C vitamini, potasyum, lif, beta karoten açısından mükemmel bir kaynak olan mango, antioksidan deposu ve güçlü bir afrodizyaktır. Bu meyvede bulunan antioksidanlar cildin yaşlanmasını ve pigmentasyon başlangıcını geciktirmekte ve kansere neden olabilecek serbest radikallere karşı cildinizi korumaktadır. Meyvenin özünden elde edilen mango yağı, çekici kokusuyla aromaterapide zihin yatıştırıcı görevi üstlenmekte ve vücudu rahatlatmaya yardım etmektedir.

Mango, kandaki kötü kolesterol miktarını ve kan basıncının düşürerek hipertansiyonun kontrolüne de yardımcı olmaktadır. Diyabetin kontrolünde önemi rol oynayan meyve insülin seviyesini düzene sokmakta ve kan şekerinin ani yükselişlerini engellemektedir. Tüm bunların yanı sıra yapılan son araştırmalarla mangonun içindeki “kuercetin, astragalin ve fisetin” maddeleri tümörlü hücrelerin büyümesini keserek kolon, meme, lösemi, prostat gibi kanserlere karşı da ciddi bir koruyucu etkisinin olduğunu göstermiştir. Mangonun saymakla bitmeyen faydalarının arasında; konsantrasyonu artırıp hafızayı güçlendirme, karaciğeri temizleme ve vücudu alkalize etme, göz sağlığını koruma ve vücuttaki stresi azaltarak zararlı toksinlerin atılması hızlandırıp dolaylı hastalıkların oluşmasını engelleme özelliğine de sahiptir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir