Güneş Lekeleri için Bitkisel Çözümler

Güneş lekeleri, uzun süre güneşin Ultra Viyole ışınlarına maruz kalmanın sonucu cilt yüzeyinde oluşan koyu kahverengi lekelerdir. Vücudun doğal savunma mekanizmasının bir sonucu olarak, fazla güneş ışınına maruz kaldığımızda cildimiz normalden fazla pigment üretir. Bu pigmentler, zamanla çil benzeri lekelere dönüşür. Farklı şekillerde olabilen ve renk tonları farklılığı gösteren lekeler özellikle burun, alın, yanaklar, eller, boyun ve omuz bölgesinde yoğun olarak da açık tenli kişilerde görülebilmektedir. Zamanından müdahale edilmeyen güneş lekeleri, kalıcı hale gelebilmektedir. Cildinizde iyiden iyiye belirginleşen bu lekeler yüzünden endişelenmeye başladıysanız, dikkat edeceğiniz birkaç püf noktasıyla lekelerin görünümünü azaltabilirsiniz.

Bahar aylarından itibaren kullanacağınız yüksek koruma faktörlü iyi kalitedeki güneş kremleri, yaz aylarında iyice belirginleşen lekelerin oluşmasını önemli ölçüde engelleyecektir. Cildiniz için tehlikeli olan UVA ve UVB ışınlarının en zararlı olduğu 10.00 16.00 saatleri arasında direk güneş ışınlarına maruz kalmamaya çalışmalısınız. Kullandığınız bazı ilaçlar güneş lekeleri oluşturma riskini arttırmaktadır. Bu nedenle sürekli ilaç kullanımınız varsa, tatil öncesi muhakkak doktorunuza görünmelisiniz. Kullandığınız parfümlerin içindeki alkol direk teninize uygulandığında güneş lekelerinin ortaya çıkmasına katkıda bulunacağından, gündüz saatlerinde parfüm kullanmaktan sakınmalısınız. Aloe vera bitkisi olağan üstü doğal iyileştirici özelliğine sahip olduğundan, günde iki kere lekeli bölgelere uygulayacağınız aloe vera katkılı bitkisel kremler, leke oluşumunu önemli ölçüde engeller. Limonun içeriğindeki sitrik asit, cilt tonunu eşitlemek ve cilt rengini açmak gibi bir yeteneğe sahiptir. Ayrıca limonlar hiper pigmentasyon için en etkili çözümlerdir. Lekeli bölgeye pamuk yardımıyla limonun suyu sürüldüğünde, cilt hücreleri daha çabuk aydınlanır ve yeni hücre oluşumunu hızlandırır. Eczanelerde satılan jel kapsül e vitaminleri bir antioksidan olarak lekeler üzerinde büyük iş başarır ve cildin onarılmasına yardımcı olur. Güneşin zararlı UV ışınları tarafından üretilen serbest radikalleri nötralize etme yeteneği de bulunmaktadır.

Güneş lekelerinden kurtulmak için daha önce bitkisel yöntemler deneyerek olumlu sonuçlar alamadıysanız, bir dermatologa danışıp, ileri teknoloji lazer tedavilerini de deneyebilirsiniz. Günümüzde cilt tedavilerinde en çok kullanılan yöntem olan geniş bant ışın tedavisi ile birkaç seansta genç, lekesiz ve sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir