Enerjinizi Yükseltmek için Bunlara Dikkat Edin

Güne yorgun ve uykusuz mu başlıyorsunuz? Kaliteli uykudan uzak, bitkin ve enerjisi bitmiş bir halde mi hissediyorsunuz? Bu ve benzeri durumlar yaşıyorsanız, büyük bir ihtimalle hayatınızın bir yerlerinde hatalar yapıyor olmalısınız. Güne daha enerjik başlayabilmeniz ve akşamları daha keyifli zaman geçirmek istiyorsanız birkaç küçük değişiklik sayesinde daha fazlasına kavuşabilirsiniz.

Öncelikle yatak odanızda uyumak dışında bir şeyle ilgilenmemeyi öğrenmelisiniz. Yatak odanız sadece iyi ve kaliteli bir uyku için düzenlenmiş olmalı. Gün ışığından etkileniyorsanız koyu renkli ve kalın kumaştan yapılmış perdeler kullanarak çözüm bulabilirsiniz. Elektronik hiçbir aygıtı da odanızda tutmamanız gerekiyor. Radyasyona maruz kalma oranınızı da gün içinde en aza indirmeyi deneyebilirsiniz. Özellikle telefon ihtiyacınız olmadığı zamanlarda yatak odanızda veya bulunduğunuz yere yakın tutmayarak daha az radyasyon alabilirsiniz. Televizyon karşısında ya da bilgisayar başında uzun saatler geçirmemek de yine aynı şekilde rahatlatıcı olacaktır. Dijital saatler ya da elektromanyetik alan içeren durumlar da yine uzağınızda tutmanız gerekenler arasında.

Aşırı hareketsiz bir yaşamın da enerjinizi çalacağınızı düşünerek, haftada birkaç gün düzenli aralıklarla mutlaka bir egzersiz programına sadık kalmanız da oldukça önemlidir. Enerjinizin spor yaparak çok daha fazla artacağını gördüğünüzde üzerinizdeki bitkinliğin de azalacağını hissedeceksiniz. Pilates ya da yoga yapabilir, son zamanlarda oldukça popüler plan streching gibi sporlardan da yararlanabilirsiniz.

Gün içinde yorgun ve bitkin hissettiren nedenlerden biri de sağlıksız bir beslenme düzenidir. Yeterli besin alınmadığında ya da kötü beslenme alışkanlıkları söz konusu olduğunda kişi kendini çok daha yorgun ve bitkin hissedecektir. Özellikle akşamları daha hafif yemekler yemeyi alışkanlık haline getirmek ve gün içinde bol taze sebze ve meyve yemeye özen göstermek de önemlidir. Sık sık ve az yenilen yemeklerin daha zinde hissettireceğini göreceksiniz. Menünüzde mutlaka enerji veren kuruyemişlerden de bolca tüketmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir