Diyet Yaparken Motivasyonunuzu Arttırın

Diyete başlamak pek çok kadın için bir stres kaynağıdır. Bu nedenle motivasyon, diyete başlarken en çok dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir. Diyetin başarılı olması için öncelikle inanmak, iradeli olmak ve kararlı davranmak gerekiyor. Kendinizi motive etmek için bazı küçük şeyler yapabilir ve bu sayede kilo verirken strese girmekten kurtulabilirsiniz.

Öncelikle vereceğiniz kilo miktarının ne olduğu nu hesaplamalısınız. Vermeyi hedeflediğiniz toplam kilonun ilk çeyreğini vermek için bir tarih belirleyebilir ve her gün hedefinize giden yolda yaptıklarınızı, yiyip içtiklerinizi bir deftere not edebilirsiniz. Günü geldiğinde hedefinize ulaşırsanız kendinizi sevdiğiniz bir dilim pasta ile veya bir parça çikolata ile ödüllendirebilir, istediğiniz kiloya inemediyseniz, nerede hata yaptığınızı bu sayede görerek yola daha doğru şekilde devam edebilirsiniz. Kendinizi ödüllendirmeniz motivasyonunuzu da olumlu açıdan etkileyecek ve artıracaktır.

Diyet sözcüğü size olumsuz hisler uyandıran bir duruma gelmişse o zaman bu sözcüğü kullanmayın ve onun yerine, daha sağlıklı bir yaşama kavuşacağınız fikrine alışmaya çalışın. Kişisel gelişim kitapları okumak bu dönemde çok iyi bir motivasyon kaynağı olacağı gibi, sağlıklı yaşamı seçmiş kişilerin hayat hikayelerini veya röportajlarını okuyarak da iyi hissedebilirsiniz.
Daha küçük hedeflerle ilerlemeyi tercih ederek, daha büyük hayal kırıklıklarının önüne geçebilirsiniz. Bu da ihtiyaç duyduğunuz özgüvenin sarsılamamasına neden olur. Daha küçük adımlarla, emin bir şekilde hedefinize ilerlemeniz aynı zamanda kalıcı kilo vermenize de neden olacaktır. Asla acele etmeden, yavaş ama kararlı şekilde hem yaşam alışkanlıklarınızı, hem de beslenme şeklinizi değiştirmelisiniz.

Motivasyondan bahsetmişken, egzersizden söz etmemek olmaz. Her gün belli bir süre egzersiz yapmak için kendinizi şartlamalı ama asla zorlamamalısınız. Önce 10 dakika ile başlayabilir ve zaman içinde bu süreyi 1 saate kadar çıkarabilirsiniz. Örneğin 1 saat egzersiz yapmaya başladığınızda kendinize güzel bir bluz hediye edebilir veya sevdiğiniz bir yemekten ölçülü bir porsiyon yiyebilirsiniz.

Son olarak çok sevdiğiniz ve giymek istediğiniz bir elbise ya da eteği olmak istediğiniz kiloya uygun bir bedendeki haliyle satın alarak, duvarınıza asın. Her gün güne o elbiseyi görerek uyanın ve yaptığınız her şeyin, o bedene ulaşmak için bir araç olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Hedefinize ulaştığınızda o elbise artık duvarda değil, sizin üstünüzde olacaktır. Tüm bunları yaparken asla diyet programınızı bozmayın ve hedeflerinizden sapmayın. Ufak tefek arızalar ya da sıkıntılar olduğunda da kendinize yüklenmeden programınıza kaldığınız yerden, hiçbir şey olmamış gibi devam etmelisiniz. Hatalarınızdan ders alıp, tekrarlamadan daha sabırlı ve kararlı olarak devam ettiğiniz sürece, kilolarınız sonsuza dek sizden uzaklaşıp gidecektir.

  1. Habersiz Kalma diyor ki:

    Zayıflamak adına yaptığımız 20 yanlış: Diyet yaparken farkında bile olmadan yaptığımız hatalar verdiğimiz kiloları geri almamıza ve s…

  2. Ezgi Şimşek diyor ki:

    ireeemonal lan bela misiniz lan?! Biri tatildeyim der biri zayifliktan ölür!! Bende staj yaparken diyet yapiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir