Beslenme Kontrolü için Öneriler

Atıştırmalarınızı ve fazla yemek yemenizi nasıl engelleyeceğinizi bilmiyorsanız size önereceğimiz basit kuralları hayatınıza uygulayarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Öncelikle aynaya baktığınızda gördüklerinizin yediklerinizin ve yaşam standardınızın bir sonucu olduğunu unutmamalısınız. Alışkanlıklarınızı değiştirmenin vakti gelmiş olabilir. Öncelikle atıştırmayı seven biri iseniz ve televizyon karşısında çok vakit getiren, üstelik bu esnada sürekli bir şeyler atıştıran biri iseniz, yanınıza dilimlenmiş havuç ve salatalık alabilir, hatta içine limon suyu ve baharatlar ekleyerek harika atıştırmalıklar yapabilirsiniz. Meyve salatası da televizyon izlerken çok iyi bir atıştırmalık olacaktır.

Beslenme kontrolü sizin için önemli ancak sevdiğiniz besinlerden vazgeçemiyor ve büyük kısıtlamalar yaptığınızda sonuç hep daha fazla yemek oluyorsa, o halde siz de bu yiyeceklerden uzak bir yaşamı tercih etmeyebilirsiniz. Çikolata ve pasta mı seviyorsunuz, yiyin o halde. Ama daha az. Koca bir dilim yerine, birkaç ısırık alıp hem damak tadınızı koruyabilir, hem de tamamen uzak kalmadan beslenmenizi kontrol altına alabilirsiniz. Gün içinde tatlı krizleriniz oluyorsa çantanıza koyacağınız kayısı kurusu veya incir de sizi rahatlatacaktır. Tabi 1-2 taneden fazla yememek koşulu ile.

Açlık duygusu ile çok sık karışan susuzluk duygusunu tanımlayabilmeniz için her daim yanınızda su bulundurmalı ve acıktığınızı hissettiğinizde öncelikle su içmelisiniz. Bu sayede hem günlük su tüketiminizi artırabilir, hem de gerçekten acıkmış olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Açlık duygunuz hala geçmiyorsa, sebze ve ızgara türü yiyeceklerden yiyebilir veya o an için bir meyve tercihinde bulunup açlığınızı bastırabilirsiniz.

Tabaklarınız çok büyükse, ihtiyacı olan birilerine verip bir iyilikte bulunun. Daha küçük tabaklar alın ve porsiyonlarınızı bu sayede küçültün. Yiyeceğiniz her yemekte küçük porsiyonlar hazırlamayı alışkanlık haline getirin. Yemeklerde alkol yerine taze sıkılmış meyve suları veya mineral sularını tercih edebilirsiniz.

Dans etmeyi öğrenebilir veya bir havuza üye olarak haftada en az 3-4 gün giderek, hem hayat tarzınızı değiştirebilir, hem de farklı ortamlarda bulunarak kendinizi daha pozitif bir insan haline getirebilirsiniz. Üstelik yakacağınız kalori ve alacağınız keyif de cabası olacaktır. Son olarak da kendinizi her zaman ödüllendirmesini bilin. Arada sırada kaçırdığınız fazla yemekler için pişmanlık yaşamak yerine, ertesi gün için daha hafif bir beslenme programını ve daha çok hareket etmeyi tercih edin. Her gün tartılmak sizi daha çok strese sokuyorsa, iki günde bir veya haftada bir kez tartılıp daha iyi hissedebilirsiniz. Unutmayın, şekilde kilo vermek için küçük değişiklikler bile yeterli olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir