2014 Microsoft için iyi geçiyor!

Microsoft 2014 yılı için ilk çeyrek finansal sonuçlarını duyurdu. Yılın ilk aylarında Microsoft’un gelirler ve karlılık payı geçen seneye oranla büyük ölçüde arttı. Toplamda yüzde sekizlik bir oran ile 21 milyar dolara ulaşan gelirler, operasyonel kar payında ise yüzde üçlük bir artış kaydederek 6 milyon dolar civarında seyretti.

Windows 8.1 güncellemesi ile herkesin beğenisini toplayan yeni nesil Windows işletim sistemini, yeni oyun konsolo Xbox One takip etti. Büyük bir oyuncu kitlesi yeni nesil oyun konsoluna geçmiş ve geçmekte halen. Toplamda 2 milyonu aşkın kullanıcı aktif olarak Xbox One kullanıyor. Office alanında ise Cloud yapısına sahip Office 365 ürünü her ne kadar pek beğenilmese de toplamda bir milyon aboneyi aşkın kullanıcı kitlesine sahip oldu ve bunların bir çoğunu kurumsal şirketler oluşturuyor. Hal böyleyken Microsoft bu sene piyasaya sürdüğü her şeyden verim alıyor.

Ülkemizde pek aktif olmayan, ancak yurtdışında kendine has kitlesi bulunan Bing arama motoru da arama hacminde gelişmeler kaydetti. Microsoft’un bu yılın gelecek dönemleri için planları nedir bilinmez, ancak yüzler bu sonuçlar karşısında gülüyor ve şirketin başarılı olduğunu gözler önüne seriyor. Bilindiği üzere Microsoft, Apple’a karşı son hamlesini AppStore’da Office programlarını ücretsiz dağıtırak gerçekleştirmişti ve bu uygulamalar Apple’ın uygulama marketinde bir rekor indirme sayısına ulaşarak tarihe geçmişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir