Android’e Root Atmanın Yararları ve Zararları

Telefonlar, özellikle son zamanlarda vazgeçilmezlerimiz arasında önemli bir yere sahip olmaya başladı. Hayatımızda yapmak istediğimiz imkanların büyük çoğunluğunu akıllı telefonlar bizlere sunmaktadır. Artık sadece konuşma, iletişime geçme değil; zaman değerlendirme, işlerinizde yardımcı olma gibi birçok konuda da telefonlardan faydalanmaktayız. Peki, kullandığımız telefonlara uygulanacak Root işleminin telefona bir zararı veya faydası var mıdır?

Root Atmanın telefonlarımıza sağladığı faydalara göz atacak olursak, öncelikle imkanlarımızı genişlettiğini söyleyebiliriz. Ses şiddetinden, flash miktarına kadar birçok konuda en yüksek ve en düşük ayarları değiştirebilme imkanına root ile sahip olabilirsiniz. Bunun dışında performans bakımından önemli olan işlemci hızına da buradan ayar çekebilirsiniz. Son zamanlarda ülkemizde artan yasak siteler için çözüm yine Root atmaktan geçmektedir. DNS ayarlarınızı bu yöntem ile değiştirerek yasaklı sitelere rahatlıkla girebilirsiniz. Benzeri birçok olayı belirttiğimiz işlem ile gerçekleştirebilirsiniz.

Bize sakıncası ne olur diye düşündüğümüzde, Root Atmanın bazı ülkelerde yasak olduğunu söyleyebiliriz. Henüz ülkemizde bununla ilgili bir yasak bulunmamasına rağmen birçok ülkede bu işlem yasaklanmıştır. Zararlarına bakacak olursak, ihmalleri üst sıralara taşıyabiliriz. Yapılacak işlem oldukça basit gibi görülse de en ufak bir hatada işletim sisteminizi bozabilir ve kalıcı sorunlara yol açabilirsiniz. Bazı durumlarda ise Root atmak telefonunuzun garanti kapsamı dışına çıkmasına sebep olabilir. Yine de işlemi yaptıktan sonra un-root ile sistemi geri alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir