ADSL Hızları ve Adil Kullanım Kotası Artıyor

Geçtiğimiz yıl Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Adil Kullanım Kotası hakkında yeni bir karar çıkartmıştı ve bu karar sonrasında tüm ADSL kullanıcılarının download kotaları 50GB’a yükseltilmişti. Ancak ilerleyen teknoloji, büyüyen dosya boyutları ve internet ihtiyacına hiç bir kota gerçek anlamda cevap veremez. Bu ihtiyacı zamanla da olsa görek BTK, bu yıl da hazırladığı bir tarifeyi çok yakında erişim sağlayacılara gönderecek ve uygulanmasını sağlayacak.

Yeni Adil Kullanım Kotası 100GB download limitine sahip olacak. Bunun yanı sıra ADSL için en alt sınır hız limiti 8mbit olarak belirlenmek üzere. Bugün TTNET sayfasına girdiğinizde sizi yeni hız tarifeleri karşılıyor. Eski 8mbit olan tarifeler menüden kaldırılmış, bunun yerine Ultra adını verdikleri tarifeler gelmiş. En düşük erişim hızının 16mbit olması elbette güzel bir gelişme olacak, ancak hala 6GB kotalı paketlerin satışta bulunması günümüz için çok anlamsız bir durum teşkil ediyor. Zira kullanıcı 16mbit hızında internete erişebilirken, kotasını 3 saat içerisinde doldurabilir. Limitsiz paket kullananlar ise 100GB adil kullanım kotasına sahip olacaklar. Umuyoruz ki bu kota artışları daha makul seviyelere çıkartılsın ve insanlar özgürce internette film izleyip, satın aldıkları oyunları kota derdi olmadan indirebilsinler.

Kota kısmında bu gelişmeler yaşanırken, Türkiye’de milyonlarca kişinin kullandığı YouTube’un hala engelli durumda olması her şeyi anlamsızlaştırıyor.

Mayıs ayı itibariyle yeni internet paketlerinin aktif hale getirileceği söyleniyor. BTK, Türkiye’deki internet kullanımına ilişkin çeşitli istatistikleri de bizlerle paylaştı:

  • 8.5 milyon adet sabit genişbant internet kullanıcısı,
  • 24.5 milyon mobil genişbant internet kullanıcısı,
  • Toplamda 33 milyon internet kullanıcısı,
  • %74 oranında internet penetrasyonu (internete erişen kitle).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir