Tüm Telefonlara Tek Tip Şarj Aleti

Avrupa Birliği bugünlerde cep telefonları için tarihi kararlar almak üzere görüşmeler yapıyor. Yeni yasa tasarısına göre cep telefonları tek tip şarj girişine sahip olacak. Dolayısıyla her telefon aynı şarj aletini kullanabilecek ve bu da şarj aleti arama derdini büyük ölçüde sona erdirecek. Bir çok cep telefonu kullanıcısı yanında şarj aletlerini gezdirmek zorunda kalıyor ve unuttukları takdirde bulundukları ortamda acil şarj ihtiyaçları olduğu zaman zorluk çekebiliyorlar. Avrupa Birliği ise bu konuya bir standart çözüm getirerek, kullanıcıların hayatını kolaylaştırmayı amaçlayan bir yasa tasarısı çıkaracak.

Özellikle cep telefonu kullanıcılarını rahatlatacak olan bu gelişme, Apple için bazı olumsuzlukları da beraberinde getiriyor. Zira bir çok Android ve Windows Phone işletim sistemine sahip telefonlar aynı şarj girişine zaten sahipler ve bunları bulmak iPhone şarjı bulmaya nispeten çok daha kolay olabiliyor. Ancak Apple yeni nesil telefonları için geliştirdiği lightning girişi yeni yeni yaygınlaşmış durumda ve Apple bir çok teknolojisini bu lightning girişi üzerine tasarlıyor. Bunun yanında bir çok müzik sistemi ve iPhone aksesuarı da hali hazırda bu girişe sahip. Bu durumda bu sürecin işlemesi Apple için zararlı olmasının yanı sıra, belli bir zaman da isteyecek gözüküyor.

Avrupa Birliği, tek tip şarj aleti geçiş süreci için 3 yıllık bir zaman dilimi belirliyor. Karar yasalaştıktan sonra üreticiler 3 yıl içerisinde bu geçişi yapmak zorunda olacaklar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir