Thief İncelemesi (PS3)

Bildiğiniz gibi ilk olarak oyunculara sunulan Thief: Deadly Shadows oyunu çıktıktan sonra bir çok kişi Thief oyununu beklemeye başlamış idik. Nitekim bu şekilde oyunu bekleyeli bayağı bir yıl geçti ve oyun bir türlü tam olarak çıkmadı. En kısa süre içerisinde beklenmesine rağmen çıkmayan oyun, sonunda kullanıcılar için PS3 plâtformu üzerinden sunulmuş durumda. Bizler de oyuna genel olarak değinerek bugün sizler için anlatmaya çalışacağız. Gerek içerik konusunda gerekse de görsel açıdan yapılan geliştirmeler oyunu gerçekten bir üst seviyeye taşımış durumda.

Victorian ve Steampunk dönemi içerisinde yaşanan evlilik neticesinde doğan bir karakter idi eski oyunda. Şimdi ise gene aynı şekilde Thief bu kimliğe sahip bir şekilde oyuncuların karşısına çıkıyor. Oyun içerisinde ele alınan isimler, şehir adları ya da diğer ünvanlar ise herhangi bir şekilde abartılmadan çok sade bir şekilde seçilmiş. Nitekim “The City” sizlerin Thief ile yer alacağınız oyun alanınız oluyor. Thief’in tek konsepti ve amacı şehir göbeği içerisinde yer alan zenginlerin ceplerinden bir şeyler aşırmak. Bu aşırdıklarını ise gene şehir göbeği içerisinde yer almakta olan saat kulesi içerisinde bir araya getiriyor. Yani, sade ve özel olarak hazırlanmış bir şehir içerisinde yaşayan zenginlerden çalıyor, gene şehir içerisinde saat kulesi içerisinde biriktiriyor. Siz ise, bu serüven içerisinde genel olarak yer alıyor oldukça eğlenceli bir hırsızlık serüveni içerisinde ilerlemeye devam ediyorsunuz. Bakalım siz bu serüven içerisin de nereye kadar ilerleyecek, görevleri nasıl ilerleme yapabileceksiniz.

Prensiplerinizden Asla Vazgeçmeyin

Garrett her ne kadar sıradan bir hırsız gibi gözükse de aslında temelde hiç öyle değil. Kendine ait kuralları ve prensipleri olan bu karakter, aslında hırsızlık işine kendi isteği ile giren ya da daha rahat bir yaşam sürmek adına bu işi yapan biri değil. Sokaklarda yalnız bir çocuk olarak yetişmesi, onu bu şekilde bir hayata itiyor. Doğal olarak kendine has bir konsepti ve bazı prensipleri oluyor. Bu doğrultuda hareket ediyor. Zaten oyunun en çok sevilen yanı da, bu şekilde bir prensip ve kurallar doğrultusunda hırsızlığın bir amaç için gerçekten faydalı bir şekilde yapılıyor olması.

Tabii oyun içerisinde her şey bu kadar prensipler doğrultusunda ilerlemiyor. Zira eski çırağı olarak yetiştirdiği Erin karakteri ise, oldukça farklı bir yapıya sahip. Yani tamamen bağımsız bir şekilde hareket eden, genç ve sabırsız bir şekilde tamamen hırsları, istekleri uğruna hareket eden bir hırsız. Hâl böyle olunca da onurlu bir yapıda olan hırsız, tamamen kişisel zevkli ile hareket eden bir hırsız oyun içerisinde çok zıt bir şekilde de yan yana gelmiş oluyorlar. Oyunda bu şekilde çok daha eğlenceli ve aktif hale geliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir