iPhone 5S’in Pil Ömrü Nasıl?

Bu yazımızda birçok kişinin merak ettiği Apple iPhone 5S’in pil ömrünü mercek altına alacağız. iPhone 5S modeliyle birlikte Apple güç ve performans yükseltmesi yaparak ilk modelden daha verimli versiyonu ortaya çıkarttı. Yeni 64 bit mimariye sahip A7 çift çekirdek 1.3Ghz işlemci ile 1GB belleğe sahip olan iPhone 5S, 2GB bellekli ve dört çekirdekli 1.9Ghz işlemciye sahip Samsung Galaxy S4 veya 2.2Ghz hıza sahip Sony Xperia Z1’in yanında çok çelimsiz, çok güçsüz kaldı. Ancak belirtmemiz gerekir ki iPhone 5S’in sahip olduğu işlemci gerçekten etkileyici ve kağıt üstünde zayıf gözükse de, aslında göründüğünden çok daha güçlü bir mimariye sahip.

iPhone 5’in en büyük problemlerinin başında kısıtlı pil ömrü geliyordu. Samsung Galaxy S4 bu konuda iPhone 5’i ezmişti. Sonuç olarak Apple, bunu bir nebze olarak önlemek için pil ömrünü yükseltmek için bazı değişikliklere gitti. En büyük çözüm şüphesiz ki daha büyük bir batarya takmak olurdu. iPhone 5 ve iPhone 5S aynı kasaya ve tasarıma sahip, dolayısıyla bunun üzerinde daha büyük bir bataryaya sahip olmak pek mümkün gözükmüyordu. Bu yüzden %8’lik bir arttırım yoluna giderek 1440mAh olan bataryayı 1560mAh’a çıkarttılar.

iPhone 5S Bataryası Ne Kadar Dayanıyor?

iOS 7 ile beraber verim oranı arttı ve bu sürüm belirgin bir şekilde iPhone 5’e oranla iPhone 5S’in daha uzun ömürlü olmasını sağladı. Yaptığımız denemede karışık kullanımda 9-10 saatlik bir pil ömrü olduğunu gördük. Bu karışık kullanımın içerisinde youtube üzerinden video izledik, oyun oynadık, internette surf yaptık, fotoğraflar çektik, videolar kaydettik ve müzik dinledik. Bizi etkileyen şeylerden birisi, 720p çözünürlüğündeki videoyu ekran parlaklığı yüzde elli kısılmışken izlerken çok az bir pil tüketiminin olmasıydı. Yarım saatteki tüketimi yalnızca %3 oldu. 30 Dakika müzik dinlemek ise %4’lük bir pil harcaması sağladı. Tabi müziği dinlerken kulaklık kullanıldı. Real Racing 3 araba yarışı oyununu ve Infinity Blade 3 oyununu oynarken pilin daha hızlı tükendiğine şahit olduk. 3G açıkken internette gezmek de pilin daha hızlı deşarj olmasına sebep oluyor.

Gün içerisinde normal bir kullanım halinde, gün sonuna kadar batarya hiç ekstra şarj almadan dayanabiliyor, bu okonuda 5S kesinlikle iPhone 5’ten daha iyi. Ancak maalesef iPhone 5S pil ömrü piyasadaki Android rakiplerinden çok daha geride kalmış durumda. Samsung, Sony ve LG’nin aynı klansmanda tanıtılan modelleri iki katı performans verebiliyor. Aşağıdaki çizelgeye bakarak diğer telefonların yanında iPhone 5S’in sahip olduğu pil ömrü hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Bize göre Apple’ın hala geliştirmesi gereken bir konu bu ve üzerinde kesinlikle durulması gerekiyor.

iphone 5s pil testi

Peki siz bu konuda hakkında ne düşünüyorsunuz? Eğer iPhone 5S kullanıcısıysanız ve eklemek istediklerinize varsa aşağıdaki alandan yorumlarınızı gönderebilirsiniz.

iPhone 5S’in Pil Ömrü Nasıl?” te bir düşünce

  1. isabeli fontana diyor ki:

    BRAND NEW Iphone 5S – 64 GB Space Gray – Verizon / Unlocked T-Mobile & AT&T – Full read by eBay: Price 630.0 USD…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir