Facebook ve Youtube Kapatılabilir mi?

Hepimizin haberlerde izlediği üzere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Facebook ve YouTube sitelerinin 30 Mart 2014 tarihinden sonra kapatılabileceğini söyledi. Bu çok iddialı ve Türkiye’nin teknoloji dünyasındaki konumunu yaralayacak açıklama oldu. Facebook ve Youtube tüm dünyada kullanılan en büyük iki platformdan birisi. Kendi ekosistemlerini oluşturmuş olan bu platformlarda milyonlarca dolarlık reklamlar dolaşıyor ve binlerce insan bu siteler üzerinden para kazanıyorlar. Sosyal Medya üzerine odaklanmış bir çok şirket bulunuyor ve bu internet dünyasında büyük bir pasta.

Bunlar işin maddi boyutuydu. Bunun bir de kullanıcılar açısından boyutu var ki, insanlar facebook üzerinden her gün milyonlarca paylaşım yapıyor, birbirleriyle iletişim halinde kalıyorlar. Bu gerçekten büyük bir teknoloji ve bu kadar yoğun şekilde insanların bu sistemi kullanması harika bir kolaylık. İnsanların özgürce fikirlerini ifade edebildiği, birbirleriyle bağlantı kurabildikleri bu özgür platformun engellenmesi demek, Türkiye’de yeni bir çağın başlaması da anlamına gelecektir. Facebook ve Youtube sitelerinin Türkiye’den engellenmesi ancak teknolojik olarak geri gitmemize, bizlerin dünyanın gözünde Kuzey Kore ve İran ile aynı sınıfta görülmesine sebep olacaktır. Ve bunun sonucunda yabancı yatırımcılar ülkemizden çekilmek isteyeceklerdir. Aynı zamanda Türkiye’nin tanıtımı için çok kötü bir tanıklık vermiş olacağız. Yıllar önce Youtube’a erişim engellendiğinde, ülkemizin dünya çapındaki tanıtımı çok zedelenmişti ve hala yurtdışındaki kanı bu sitenin Türkiye’den engelli olduğudur.

Youtube ve Facebook Nasıl Engellenir?

Teknik olarak facebook ve youtube sitelerini engellemek mümkün. Teknik olarak olduğu gibi, son çıkan internet yasası ile beraber yasal olarak da bu mümkün hale geldi. 4 saat içerisinde bir siteyi engelleme hakkı Türkiye’de Telekominikasyon İletişim Başkanlığının eline verilmiş durumdadır. Bir çok kişi çıkıp bu engellerin aşılabileceğini söyleyebilir. Engellemeler tabii ki VPN gibi çözümlerle aşılabilir. Ancak insanlar buna teşvik edilmemeli ve insanlar buna muhtaç bırakılmamalı. Çünkü önemli olan üç beş kişinin sitelere erişebilmesi değil, herkesin özgürce bu sitelerde bir ayar yapmaksızın dolaşabilmesidir. Eğer sokaktaki sıradan vatandaş evine gittiğinde, bilgisayarını açıp youtube.com’a girmek istediğinde giremeyecekse, facebook’a girip paylaşım yapamayacaksa bu onun özgürlüğüne müdahaledir. Kesinlikle kabul edilemez bir şey olan özgürlüğün elden alınması durumu, maalesef şu an Türkiye’yi tehdit etmektedir. İşin siyasi boyutları ayrıdır, ancak siyasi çıkarlar için böylesine büyük web sitelerini erişime kapatmak doğru değildir. Dünyada yalnızca Kuzey Kore ve İran ülkelerinde görülen bu anlayış, Türkiye’de olduğu takdirde eminim ki büyük bir tepki olacaktır.

Önümüzdeki günler ne getirir bilinmez, ancak dileriz ki bu engellemeler ve engelleme tehditleri artık son bulsun. Türkiye’yi yönetenlere teknoloji alanında bir eğitim verilmesi şart. Zira bu günlerde bazı siyasi kesimlerden teknolojinin ne kadar kötü bir şey olduğuna dair açıklamalar duyuyoruz ve bunlar endişe verici bir hal almıştır.

  1. ciscoTurkey diyor ki:

    Genç yönrticilerin %84’ü kullanımı kolay ve yaygın olduğu takdirde fiziksel olmayan iletişim ihtiyaçlarının…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir