AMD Radeon R9 280 Tanıtıldı!

AMD yeni ekran kartı modeli olan Radeon R9 280 modelinin tanıtımını yaptı. AMD bu ekran kartı ile birlikte kullanıcılarına üstün bir performans sözü veriyor. Yapılan tanıtımda bu kartın yüzde yirmi daha hızlı olduğuna ve teknik özellikler bakımından Radeon HD 7950’nin biraz daha güncel ve elden geçirilmiş hali olduğuna değinildi. Yurtdışında 280 dolar gibi bir etiketle satışa sunulacak olacan bu ekran kartı, Nvidia GeForce GTX 760 ile kıyasıya bir rekabet içerisine gireceğe benziyor. Zira hem özellik hem de fiyat bakımından bu iki kart başa baş gidiyor.

Radeon R9 280 ekran kartı 28 nanometrelik bir üretim teknolojisine sahip ve Tahiti grafik işlemcisinin verdiği güç ile 384bit bellek veri yoluna sahip. 3 gigabayt GDDR5 belleğe sahip ve tüm bu özellikler kendi özelliklerine sahip diğer kartların yanında bu kartı fiyat/performans oranında çok iddialı bir duruma getiriyor. Bellekler 5000 megahertz gibi bir hızla çalışıyor ve GPU hızı 933 megahertz. Bu ekran kartının tükettiği güç ise 250 Watt. Aslında bu da bu ekran kartına sahip olmanız için sağlam bir güç kaynağına sahip olmanız gerektiğini gösteriyor.

Beklenildiği gibi Crossfire destekleyen AMD Radeon R9 280 ekran kartı, 2560×1600 çözünürlüğünde BF4, Grid 2, Tomb Raider gibi oyunlarda yüksek performans sunuyor. Türkiye’deki fiyatı henüz belli değil, ancak satışa sunulduğu yerlerde bakacak olursak, GeForce GTX 750 ekran kartına oranla yüzde 10 daha fazla bir etikete sahip. Ancak bu fiyat farkını sahip olduğu üstün özelliklerle ve verdiği performans ile kapatabiliyor.

amd radeon r9 280

AMD Radeon R9 280 Tanıtıldı!” te bir düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir