Flipboard rakibini satın aldı!

Bu yıl Facebook’un Whatsapp’ı satın almasıyla meydana gelen hareketlilik, Flipboard’un rakibini satın almasıyla devam ediyor. 2014 yılı bu tip satın almalarla devam eder mi bilinmez, ama bir çok büyük firma rakibini yutmak için fırsat kolluyor diyebiliriz.

Güncel haberleri takip etmeye yarayan ve güzel arayüzüyle bir çok kişinin beğenisini kazanan Flipboard uygulaması kısa sürede bir çok akıllı telefon ve tablet içerisinde kendisine yer bulmuştu ve muazzam bir kullanıcı kitlesine sahip olarak bu sektörün öncüsü durumuna gelmişti. Rakibi ise ünlü medya kuruluşu olan CNN’in yapımcısı olduğu Zite isimli uygulamaydı. CNN, 2011 yılında 20 milyon dolar gibi bir bedel ödeyerek Zite’ı satın almış ve bünyesine katmıştı. Ancak aradan geçen 3 yıl sonrasında Zite‘ı rakipleri olan Flipboard’a sattılar. Flipboard, bu satın alma işlemi için CNN’e tam 60 milyon dolar ödedi. Android ve iOS’da yer alan Flipboard’ın bu hamlesi tartışılır nitelikte. Zira zaten kendi alanında bu uygulama birinci sırada ve bir çok kişi hali hazırda bu işler için kendisini kullanıyor.

Bu satın alma işleminden sonra Zite’ın 20 kişi olan çalışan ekibi de Flipboard ofisine taşınıp orada işlerini devam ettirecekler. Şüphesiz ki bu satın alma marka değeri olarak Flipboard’a çok şey katacak ve konumunu daha da sağlamlaştıracak. Bu satış sonrasına Zite artık güncellenmeyecek ve uygulamadaki özellikler de Flipboard’a transfer edilecek.

Haber okuma uygulamaları arasında en büyük olan Flipboard, geçtiğimiz hafta Facebook’un Paper isimli uygulamasını duyurmasıyla şüphesiz yerini sağlamlaştırmak istiyor ve bu hamleyi bunu göze alarak yapmış olabilir. Anlaşılan 2014 yılı haber okuma uygulamaları için kıyasıya bir mücadele yılı olacak. Bunu bekleyip hepimiz göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir