iPad: Yılın En Çok Satılan Tableti

Tablet denince akla ilk gelen isim Apple iPad yine liderlik koltuğunu bırakmadı. Geçtiğimiz yılın ve bu yılın en çok satan tableti ünvanına sahip olan iPad, kendisinin ardınca gelen diğer dört farklı markadan daha da çok tablet satışı yaparak bu pazarda yüzde 36 gibi ciddi bir paya sahip oldu. Tahmin edildiği gibi Galaxy Tab serileriyle Samsung da ikinci sırada yer alıyor. Apple geçen yıla göre daha az satış yapmış olsa da, 61 milyondan 71 milyona çıkarttığı satışı ile hala ayakta durduğunu gösteriyor.

Samsung Tabletler Yükselişte

Piyasadaki en güçlü rakibi olan Samsung da aslında satışlarını oldukça arttırarak yüzde 7’den yüzde 9 gibi ciddi bir artış yakaladı. Bu senenin verilerine bakarak Samsung yeni tablet serileriyle bir başarı yakaladı diyebiliriz. Zira iki şirkete baktığımızda Apple bu konuda en çok reklamı yapılmış ve tablet ürünlerinin tümünün bile kendi markası ile anılmasını sağlamış bir şirket. Dolayısıyla reklama ihtiyacı bile olmadan satışını yapıyor. Bu şüphesiz ki en büyük avantaj. Kaldı ki ülkemizde birisi markete tablet almaya gittiğinde bunu “iPad almak istiyorum” diyerek dile getiriyor. Durum böyleyken, Samsung’un satışlarını bu denli arttırması belki de Apple’ı düşüncelere sevk edecektir.

samsung tablet

Asus, Amazon Kindle ve Lenovo tabletleri de Samsung’u izleyen markalar oldu. Dünya piyasasında yüzde 68 oranında bir artış gösteren tablet satışları, önümüzdeki dönemlerde her evde bir tablet olacağının habercisi olmaya başladı. Android çok çeşitli markalarla birlikte çalışmasının ekmeğini yüzde 62’lik bir pay alarak gösterdi. Önceki yıla göre yüzde 128’lik bir artış göstermiş olan Android, daha da yaygınlaşacağa benziyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir