WP Super Cache Eklentisi Nedir?

Bu yazımda sizlere WordPress için WP Super Cache eklentisi hakkında anlatacağım. WP Super Cache oldukça yararlı olan bu eklenti, sitenizi barındırdığınız işlemcinin, kullanımını azaltır ve sitenizin daha hızlı bir şekilde açılmasını sağlar. Eğer sunucu bazlı bir sorununuz var ise, bu uygulama ile o sorunları aşmanız muhtemel. Sorunları aşmakla kalmayıp, sitenizin açılış hızını da yükseltecektir. Örnek vermek gerekir ise, sitenizi güncelleme aralığınız on saatte bir olsun. Eklenti, sitenizi her on saatte bir ön belleğe alarak, sitenize yeni giren ziyaretçilere ön bellekten çok hızlı bir şekilde sitenizi göstererek, sitenin açılış hızını artırmış olacak.

Çalışma mantığı ise oldukça basit. Sitemizde ki sayfanın HTML olarak ön belleğini alarak, gelen ziyaretçiye önbellekte ki sayfaları gösteriyor. Ayrıca belleğe aldığı süreyi siz belirleyebiliyorsunuz. Ve ön bellekte ki Eğer sisteminiz de kullandığınız eklentiler ile uyum sorunu yaşamaz ise, herhangi bir yan etkisi bulunmuyor.

Eklentinin kurulumu ise çalışma mantığı gibi oldukça basit. WordPress’in eklentiler sayfasından indirerek, sitenizin wp-content/plugins klasörüne atıp, WordPress yönetim panelinden eklentiler kısmından aktif hale getirebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise direk WordPress sisteminizden eklentiler bölümüne gelerek, indirmiş olduğunuz eklentiyi, sisteminize upload edebilirsiniz.

WP Super Cache nedir? Nasıl Kurulur?

Sitemize eklentiyi yükledikten sonra şimdide biraz ayarlarına bakalım. Öncelikle wp-content klasörünün izinlerini 777 olarak ayarlıyoruz. Daha sonrasın da wp-content klasörümüzün içine “cache” adın da bir klasör oluşturuyoruz. Bunun da izinlerini 777 olarak belirliyoruz. Sistemimize dönüp, Ayarlar bölümünden WP Super Cache’e geliyoruz. Buradan WP Super Cache Status yazan bölümü On yaparak aktif hale getiriyoruz.

Benim yorumum ise, eğer sitenizi sık sık güncellemiyor iseniz kullanmanızı tavsiye ederim. Fakat haber sitesi gibi sık sık güncellenen bir içeriğiniz var ise, kullanmamanız daha doğru olur. Çünkü giren ziyaretçi, sizin girmiş olduğunuz içerikten daha önce alınan ön belleği görebilir ve eklediğiniz içerik güncelliğini yitirebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir