Spritz ile hızlı okumak artık mümkün!

Spritz, hızlı okuma teknolojisini geliştirmek için çalışan bir firma ve bu konuda gerçekten önemli gelişmeler kat ettiler. Bu çalışmaların sonucunda amaçları herkesin hızlı okuma yeteneğini kazanabilmesiydi. Görünen o ki eğer bu teknoloji hayatımıza girerse 250 sayfalık bir kitabı 80 dakika gibi bir sürede hızlıca okumak mümkün olacak. Uygulama yapımcısı dakikada 1000 kelimeye kadar herkesin okuyabileceğini iddia ediyor. Bir insanın dakikada ortalama 230 kelime okuyabildiğini düşünürsek, bu gerçekten harika bir durum. Spritz’in geliştirdiği bu uygulama ile okuduğunuz metnin geçişleri sırasında gözün bir uçtan diğer uca geçişi sırasındaki gereksiz hareketler ortadan kalkıyor. Kelimeler hızla okuyucunun önünde beliriyor ve ard arda aynı noktada bunlar gösterilerek göz neredeyse hiç hareket etmeden sabit kalıyor. Bu sayede de cümleyi gözümüzle takip etmek yerine, beynimizde işliyoruz. Bir nevi gereksiz bir işi ortadan kaldırıp, yerine gerekli bir işlem yükleniyor.

Spritz nedir? Nereden indirilir?

Samsung Galaxy S5 ve akıllı saati Gear 2 ile birlikte hayatımıza girecek olan Spritz uygulaması, herkes tarafından tecrübe edilebilecek. Bu sayede akıllı telefonlarda ve tablet bilgisayarlarda uzun metin okumak artık çok eğlenceli ve kolay olacağa benziyor. Şimdiden uygulama bayağı bir ses getirdi ve daha da çok konuşulacağa benziyor.

spritz-500

Yukarıdaki örnek sunumunu vereceğimiz kelimeleri ingilizceniz varsa okuyarak deneyebilirsiniz. Gerçekten etkili bir yöntem olmasının yanı sıra buna alışmak için yoğun bir alıştırma sürecine girmenize hiç gerek yok. Çünkü bir kaç dakika içerisinde alışmak mümkün. Yakında çıkacak Spritz uygulaması İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, İspanyolca gibi diller desteklenecek. Şimdilik Türkçe için bir haber yok, ancak uygulamanın bu denli hızlı gelişmesi ile birlikte Türkçe’ye de geleceğinden şüphemiz yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir