Google Çift İşletim Sistemine Karşı

Microsoft ve Intel’in çalışmalarının sonucu olarak ortaya çıkan, hem Windows tabanlı hem de Android tabanlı olan melez tabletler, şuan piyasa da sıkça karşımıza çıkar olmaya başladı. Bilgisayar sektörünün gittikçe gerilediği şu dönemde, bilgisayar üreticilerinin desteklediği melez tablet projesinin büyük bir engeli olduğu ortaya çıktı.

Digitimes’ın, Çin’den edindiği bilgilere göre yazılan haberde, Asus’un Elektirik Elektronik Fuarı 2014 etkinliğin de lanse etmek istediği hem Windows 8 işletim sistemi hem de Android 4.4 KitKat işletim sistemini bünyesinde barındıran melez tablet, Transformer Book Duet, Google tarafından engellenerek lansman gerçekleştirilemedi.

Kaynaklar da ise Google’ın hem Windows tabanlı hem de Android tabanlı çalışan tabletlere hiçte sıcak bakmadığı belirtiliyor. Hatta geçtiğimiz sene kullanıcıların karşısına çıkması planlanan Samsung’un Ativ Q model adlı çift işletim sistemli melez tableti de, yine Asus’un başına geldiği gibi engellenerek, piyasaya çıkması engelleniyor.

Teknoloji dünyasına büyük ses getiren bu iddia için henüz hem Google tarafından hem de üreticiler tarafından herhangi bir açıklama yapılmış durumda değil. Fakat herkesçe bilinen o ki, Google, izlediği politikalar sebebiyle saf Android deneyimi istiyor. Üreticilerin Android’in yanında aynı cihazda başka bir işletim sistemi kullanmalarına oldukça karşı duruyor.

Fakat Google’ın bu politikası, melez cihazların kullanıcıların karşısına çıkmasına engel olmuyor. Bunun yanı sıra merak edilen ise, Google neden tanıtım esnasın da herhangi bir açıklama da bulunmaz iken, cihaz satışa çıkmaya hazırlanır iken buna engel oluyor.

Geçtiğimiz yıllarda Google, Android işletim sistemli bir cihaz geliştirmek isteyen Çinli bir üreticiye, cihazın Android eko sistemine zarar vereceği düşüncesi ile engel olmuştu. Bu tip politikalar, Google’ın geçmişine baktığımız çok sık karşımıza çıkıyor. Bu durum da ise aslın da pekte yadırganmıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir