WP-PageNavi Eklentisi Nedir?

Bu yazımda sizlere WodPress’de sayfa yapılanmasında oldukça yardımcı olan bir eklentiden bahsedeceğim. Wp-PageNavi eklentisi, bir çok WordPress kullanıcıları için vazgeçilmez bir eklentidir. WordPress’in eklentiler sayfasında da en çok indirilen 8. eklenti olmayı başarıyor.

Eklentinin işlevine bakacak olursak eğer oldukça temel bir hizmet için yazıldığını görebilmekteyiz. Sitemizde yayınladığımız yazıların, belirlediğim sayıdan sonra sayfalayarak, içeriğin sitede, daha verimli bir şekilde saklanmasına olanak sağlıyor. PageNavi eklentisinin en iyi yanlarından birisi ise, sayfalama oranını, kullandığınız temaya göre stil düzenlemesi yaparak, en iyi şekilde görüntülenmesini sağlıyor olması.

Eklentinin marifetleri kısaca bu şekilde tanımlanabilir. Fakat eklentiyi herkese önermiyorum. Öncelikle kullandığınız temanın sayfalandırma özelliği yok ise, bu eklenti devreye girerek sayflandırma özelliği kazandırıyor. Eğer temanızın böyle bir özelliği var ise kullanmanıza gerek kalan bir durum yok.  Çünkü eklentinin yapmış olduğu işlem oldukça basit ve sırf bu sebepten dolayı sitenizin sunucu yükünü arttırmak hiçte doğru olmaz. Sunucunun yükünün artması SEO’yu etkiler, çünkü sitenin açılma süresi ne kadar uzarsa, SEO değeri de bir o kadar düşer.

Eklentinin kurulumu ise işlevi gibi oldukça basit. WordPress’in eklentiler sayfasından indirerek, sitenizin wp-content/plugins klasörüne atıp, WordPress yönetim panelinden eklentiler kısmından etkinleştirebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise direk WordPress sisteminizden eklentiler bölümüne gelerek, indirmiş olduğunuz eklentiyi, sisteminize upload edebilirsiniz.

Eklentinin ayarları da, kurulumu kadar basit.  Ayarlar için, WordPress’in yönetici panelinden sol tarafta ki menüler bölümünden, Ayarlar sekmesini göreceksiniz. Oran PageNavi’ye girerek, yapılandırma sayfasına erişmiş olacaksınız.

Yönetim panelinde, Sayfa sayısı için metinleri, görüntülenmesini istediğiniz sayfa sayısını, sayfa etiketlerini, son sayfa ve ilk sayfa için hangi mesajların yazacağını belirleyebilirsiniz. Wordpress eklenti sayfasından ücretsiz bir şekilde indirebileceğiniz uygulamayı, yazımın başında bahsettiğim gibi, temasında sayfa yapılandırma özelliği olmayan kullanıcılar için öneriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir