VIA Satıldı!

2000’li yıllar da, bilgisayar donanımı ile uğraşan insanların yakından tanıdığı VIA, artık yok. Dünya da Intel ve AMD ile beraber x86 mimarisinde işlemci üretimine akrif olarak devam eden VIA, yol haritasını çizdi. Tayvanlı işlemci üreticisi VIA, son zamanlar içine kapanmış ve kâr marjı oldukça düşmüş haldeydi. Geçtiğimiz hafta ise, Çin Hükümeti’nin desteği ile kurulan yeni bir ortaklığa satıldı. Bu satışın ardından VIA’nın şirkette ki payı yüzde 20 oldu.

Digitimes’ın VIA’nın satılmasıyla ilgili yaptığı habere göre VIA, bu anlaşmanın ardından ismi değişerek ve başka bir isim altında satışına devam edecek. Bu şekilde bir işlemci üreticisi daha mazide kalmış olacak.

Son gelişmeler ile ilgili Intel tarafından ise herhangi bir açıklama gelmiş değil. Çünkü VIA’nın kullanmış olduğu x86 mimarisi ile üretilen işlemcilerde ki teknolojilerin lisanslarının tamamı Intel’in elinde. Satış ile ilgili sessiz kalan Intel, bu sessizliğini sürdürmeyi de tercih edebilir. Zira artık şirketin arkasında Çin Hükümeti bulunduğundan, yasal bir sürecin sonuca bağlanması oldukça uzun sürebilir.

Bu konu da merak edilen ise, VIA sahip olduğu teknolojileri ne şekilde kullanacak. Dışa bağımlığı azaltmak ve güçlü ve yerli bir işlemci firması ortaya çıkarabilmek için VIA’yı satın alan Çin Hükümeti, bu şekilde izledikleri plan da daha hızlı yol alabilecek.

Çin’in VIA’yı almasının ardında ise başka sebepler yatıyor. Bildiğiniz gibi Çinli firmalar bir çok işlemci üretiyor fakat günümüz teknolojinin oldukça gerisinde kalıyorlar. Bunun önüne geçmek için ise Çin Hükümeti, VIA’yı satın alarak bünyesinde bulunan teknolojileri kullanarak, işlemci yönünde güçlü bir Çin menşeli firma olabilmenin peşinde.

Sürekli zarar eden işlemci üreticisi VIA, son olarak geliştirdiği Nano işlemcileri ile Intel firmasının Atom platformuna rakip olmuş fakat başarılı olamamıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir