Gelişmiş Editör Eklentisi: TinyMCE

Bu yazım da sizlere WordPress eklentilerinden TinyMCE Advanced’i anlatacağım. Bu eklentinin işlevi, yazılarımızı yazdığımız editör araçlarına kendi araçlarını da ekleyerek zenginleştiriyor. Editör araçlarımıza bir çok yeni araç katan eklentiyi şimdi yakından inceleyelim.

TinyMCE nedir?

Tam 16 adet yeni araç içeren eklenti, aktif hale getirdiğiniz de otomatik olarak araçlarını, editör araç çubuğuna ekliyor. İsterseniz yapmış olduğu sıralamayı editör araç çubuğundan düzenleyebiliyorsunuz ve kendi sıranızı oluşturabiliyorsunuz. Eklenti ile gelen yeni araçlara bakacak olursak oldukça işe yarar, hepimizin kullanacağı araçlar görüyoruz. Tablo oluşturabilmemiz ve düzenleyebilmemiz için tablo araçları bulunuyor. Yazımız da bir şeyi listelemek istediğimiz zaman kullanacağımız listeleme seçenekleri bulunuyor. Css stillerini düzenliyor. HTML etiketler için niteliklerini ekleyip, çıkarmamıza olanak sağlıyor.

TinyMCE Advanced‘in Gelişmiş HR, gelişmiş görüntü, gelişmiş bağlantı özellikleri ile Contex Menu gibi daha bir çok özelliği bulunuyor. Özellikle akademik seviye de paylaşımda yapan kullanıcılar için oldukça işlevsel duruyor.

Tek olumsuz tarafı ise sekiz dil seçeneği bulunuyor fakat Türkçe’nin araların da olmaması. Fakat basit bir yapıda olduğundan ve editör araç çubuğun da simgelerden dolayı, işlevinin anlaşılacağından, pekte kötü bir durum yok aslında. Eklentinin kurulumu ise oldukça basit. WordPress’in eklentiler sayfasından indirerek, sitenizin wp-content/plugins klasörüne atıp, WordPress yönetim panelinden eklentiler kısmından aktif hale getirebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise direk WordPress sisteminizden eklentiler bölümüne gelerek, indirmiş olduğunuz eklentiyi, sisteminize upload edebilirsiniz. Daha sonrasın da aktif hale getirerek, eklentinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Benim yorumum ise, eğer sitenizde ki yazılarınız oldukça uzun ve akademik yazılar yazıyor iseniz, kullanmanızı öneririm. Fakat blog tarzı, kısa ve öz yazılar yazıyor iseniz, eklentiyi kullanmanıza ihtiyaç yok. Hem bu şekilde işlemciye de boş yere yük bindirmemiş olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir