NexGEN Gallery Eklentisi Nedir?

Bu yazımda sizlere WordPress sistemler de kullanılan bir galeri eklentisinden bahsedeceğim. Tam 7.5 milyon kullanıcı tarafından indirilen NextGen Gallery eklentisi, sadece kendi alanında değil tüm WordPress eklentileri arasın da en çok indirilen eklenti olmayı başarıyor. Eklenti hakkında bahsetmem gereken tek olumsuz kısım ise, eklentinin Türkçe dil desteği olmayışı. Fakat oldukça anlaşılır bir kullanımı olduğunu belirtmem gerekiyor. Kısa sürede bu güzel fotoğraf galerisi eklentisine adapte olacağınıza eminim.

Toplu yükleme yeteneği, albüm oluşturma tekniği ile oldukça beğeni kazanan eklenti, görüntü yüklerken ve oluşturduğumuz galeriyi yönetirken de oldukça hızlı çalışır. Ayrıca yüklediğimiz fotoğrafları istediğimiz şekilde boyutlandırmamıza ve kırpmamıza da olanak tanıyor. Yüklemiş olduğunuz fotoğraflara veya oluşturduğunuz albümlerde ki görüntülere çok hızlı bir şekilde filigran ekleyebiliyor

Eklentinin detaylarına bakacak olursak oldukça anlaşılır ve sade bir yapıda bizlere hizmet vermeyi başardığını görmekteyiz. Oluşturduğumuz tüm galerileri görebilir ve istediğimiz şekilde yönetebiliriz. Galerileri düzenleyebilir, kolaylık ile fotoğraf ekleyip çıkartabiliriz. Oluşturduğumuz galerilere ayrıca dilediğimizce başlık ve açıklama ekleyebiliriz.

NextGen Gallery Eklentisi

Nextgen resim galerisi eklentisi ile eklediğimiz görüntülerin meta bilgilerini değiştirebilir, görüntüler için etiket ekleyebiliriz. Ayrıca oluşturduğumuz galeri albümleri ile koleksiyon da oluşturabiliriz.

Eklentinin nimetleri bunlarla sınırlı kalmıyor. Dilerseniz galeri içinde slayt gösterisi de oluşturabiliyorsunuz. Eklenti, küçük resim yönetimi ile de diğer galeri eklentileri ile arasın da ki farkı gösteriyor. Logo, imza gibi 100 x 100 pikselin altında ki görüntü boyutları için farklı bir yönetim paneli sunan eklenti sayesinde, küçük görüntüleri oldukça kolay bir şekilde kırpıp, özelleştirebiliyorsunuz.

Benimde kullanmakta olduğum bu eklentiyi, özellikle kişisel blog kullanıcıları için tavsiye ediyorum. Her ne kadar Türkçe dil desteği bulunmasa da kolay kullanılan yönetim paneli ve hızlı yapısı ile oldukça fonksiyonel bir eklenti olmayı başarıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir