JetPack Eklentisi Nedir?

Bu yazımda sizlere WordPress eklentilerinden Jetpack eklentisini anlatacağım. Oldukça güçlü bir istatistik eklentisi olan Jetpack eklentisi sayesinde sitenizde ki belirlediğiniz aralıkta herhangi bir matematiksel verinin istatistiklerini tutabileceksiniz.  Ayrıca sosyal medya entegrasyonu, geliştirilmiş yorum sistemi ve araç çubuğu gibi hizmetleri de bulunuyor.

Jetpack’in detaylarına bakacak olursak, oldukça geniş özellikleri bulunduğunu görmekteyiz. Öncelikle sunucunuza yük olmadığını belirtmeliyim. Eklenti, sitenizde ki mesajlar ve yayınladığınız yazılar için e-mail aboneliği sağlıyor. Ayrıca yazılarınıza sosyal ağlar üzerinden gelebilecek yorumlar içinde yorum sistemi bulunuyor. Eklenti, sitenize yapılmış yorumlar için, gelen ziyaretçilere, yorumlara puanlama yapma imkanı da tanıyor. Eklentinin yorum sistemi ayrıca Akismet destekli. Jetpack, sizin için bir araç çubuğu da oluşturuyor. Kendi araç çubuğu sayesinde, bildirimleri ve sitenizde olan etkinliklerden daha detaylı bir şekilde size gösteriyor.

Eklentinin özellikleri bunlarla sınırlı kalmıyor. Youtube, Vimeo, Digg gibi popüler video sitelerinin içeriklerini de sitenize gömmenize olanak sağlıyor. Ayrıca yazılarınızı yayınladığınız da eklentiye belirtmiş olduğunuz sosyal medya araçlarında, otomatik bir şekilde yayınlıyor. Attığınız son tweet’i ise eklenti sayesinde oluşturduğunuz widget ile görüntüleyebiliyorsunuz.

Jetpack Eklentisi nedir?

Eklenti sayesinde, eğer sitenizin responsive özelliği yok ise,mobil cihazlardan girildiğinde akıcı bir şekilde içeriğin görüntülenmesini sağlıyor. Kendi oluşturduğu arama kutusu ile,  daha detaylı bir arama sağlıyor. Oluşturulan eklentileri yalnızca belirli sayfalar da görüntülenmesine imkan tanıyor.  Yayınlamak üzere yazdığınız yazılarınıza, eklenti sayesinde denetim yapabiliyorsunuz. Ayrıca eklenti, siz isterseniz, sitenizde ki yazıların ve yorumların, hangi aralıklar ile geldiğini ve ne sıklıkla atıldığının bir istatistiğini çıkartabiliyor.

Eklentinin bir diğer özelliği ise, dilerseniz slider oluşturabiliyorsunuz. Fakat bu özelliğini pek beğendiğimi söyleyemem. Bunun için slider eklentisi edinseniz daha doğru olacak. Özetlemek gerekir ise bir çok özelliği bulunan oldukça detaylı bir eklenti. Özellikle yorum konusunda oldukça başarılı bir eklenti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir