Google XML Sitemaps Eklentisi Nedir?

Bu yazım da sizlere WordPress eklentilerinden olan Google XML Sitemaps hakkında bildiklerimi anlatacağım. WordPress’in popüler eklentiler listesinde 8. sırada olan bu eklenti, kullanıcılar tarafından oldukça fazla beğeniliyor. Google XML Sitemaps eklentisi, isminden de anlaşılacağı üzere, sitenizin haritasını çıkartıyor.

WordPress sisteminiz için otomatik bir şekilde sitemap oluşturan eklenti ile yazmış olduğunuz makaleler anında site haritasına ekleniyor. Bu şekilde sitenizde yayınladığınız yazılar anında site haritasına eklenerek, arama motorların da üst sırala çıkmanızı kolaylaştırıyor.

Peki bu nasıl oluyor ? Sitenize eklediğiniz her yazı, daha demin de bahsettiğim gibi eklentinin oluşturduğu sitemaps’a ekleniyor. Eklentinin oluşturduğu sitemaps, yeni yazı eklendiği an otomatik bir şekilde, Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarına, ping göndererek, arama motorlarına, sitede yeni bir içerik girildiğinin sinyalini veriyor.

Yani sizin yayınladığınız her yazı için, arama motorlarına ping göndererek, daha hızlı bir şekilde sitenizin ve yazınızın index almasını sağlıyor. Ve siteniz içerisinde yapmış olduğunuz her güncelleme sonrası sitemaps’da kendini güncelleyerek arama motorlarına ping göndermeye devam ediyor.

Google XML Sitemaps nedir?

Eklentinin kurulumu ise çalışma mantığı gibi karışık değil. WordPress’in eklentiler sayfasından indirerek, sitenizin wp-content/plugins klasörüne atıp, WordPress yönetim panelinden eklentiler kısmından aktif hale getirebilirsiniz. Bir başka yöntem ise direk WordPress sisteminizden eklentiler bölümüne gelerek, indirmiş olduğunuz eklentiyi, sisteminize upload edebilirsiniz.

Bir WordPress eklentisi olan Google XML Sitemaps için benim yorumum ise, eklentinin oldukça başarılı olduğu kanaatindeyim. Zaten en çok indirilenler arasında sekizinci olarak da başarısını kanıtlamış gösteriyor. Bu eklenti sayesinde siteniz daha hızlı index alacak ve sitenize daha fazla ziyaretçi çekebileceksiniz. Sitenizi sık sık güncelliyor iseniz ya da ayda yılda bir içerik girseniz bile öneriyorum. Pişman olmazsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir