Kullanıcılar Teker Teker WhatsApp’ı Terk Ediyor

Geçtiğimiz günlerce Facebook WhatsApp’ı 19 milyar $ (bazı kaynaklara göre 16 milyar dolar) karşılığında satın almıştı. Ülkemiz Türkiye’de ve tüm dünyada büyük yankı uyandıran bu satın alımın ardından yaklaşık 600 bin kullanıcı başka uygulamaya geçiş yapmış durumda. Facebook’un hareketi bir çok kullanıcıyı rahatsız etmiş olmalı ki böyle büyük bir geçiş işlemi gerçekleşmiş ve gerçekleşmeye devam ediyor.

Dış kaynaklı haberlere göre WhatsApp’ın satılmasından sonra Rusya merkezli güvenlik odaklı hizmet veren Telegram uygulamasında muazzam derecede kullanıcı artışı gözlemlenmiş. Aynı zamana tesadüfen denk gelemeyeceklerini düşünüyor, kullanıcların Telegram’a geçiş yaptığını tahmin ediyoruz.  Telegram Twitter hesabı üzerinden atmış olduğu bir tweete göre 21.02.2014 tarihi itibariyle uygulamaya 500 bin yeni kullanıcı kayıt olmuş. Aradan geçen 2 günlük süre içinde bu sayı 600 bin kullanıcıya ulaşmış durumda.

Rusya merkezli Telegram’ın yanı sıra bir başka üyelik artış haberide Threema uygulamasından geldi. Söylenenlere göre Threema uygulamasına yeni kayıt olan üyelerin sayısı 1 hafta içerisinde 200 bin kişiye ulaşmış. Normal rakamların oldukça üstünde olduğu belirtiliyor.

Telegram WhatsApp’a Oranla Avantajlara Sahip mi ?

Telegram uygulamasının saldırılara karşı oldukça güvenli olduğu ve diğer bir çok mesajlaşma uygulamasına göre kat be kat hızlı veri alıp gönderdiğini iddaa edliyor. Telegram mobil cihazlarla birlikte masaüstü bilgisayarınızda senkronize bir şekilde çalışabiliyor ayrıca herhangi bir medya boyutu sınırlaması içermiyor. Dilediğiniz boyutta bir dosyayı alıp gönderebilirsiniz.

Telegram temel olarak hız ve güvenlik üzerine çalışıyor. Diğer mesajlaşma uygulamalarından en belirgin özelliğinin bu olduğunu söyleyebiliriz. Uygulama üzerinden anlık olarak alıp gönderdiğiniz bir dosyayı başka birine iletebilir, 1 GB büyüklüğünde medya dosyalarını paylaşıma açabilirsiniz.

Gizliliği en üst seviyede tutan Telegram uygulamasında gönderdiğiniz ve aldığınız mesajları 3. Kişiler okuyamıyor, erişemiyor. Ayrıca gizli sohbet ve mesajların kendi kendini imha etme özelliği bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir