iOS ve Android Piyasayı Elinde Oynatıyor

Mobil pazarın kaymağını yiyen bu iki işletim sistemi 2013 senesinin son çeyreğinde Pazar paylarını %95.7’ye çıkardılar. Piyasada mevcut olarak Android,iOS, BlackBerry, Firefox OS, Jolla, Tizen, Symbian ve Windows Phone işletim sistemleri yer alıyor. %4.3’lük payı Android ve iOS haricinde yer alan işletim sistemleri paylaşıyor. Tabii bunun %3.3’lük kısmının Windows Phone’a ait olduğunu göz önüne alırsak başta BlackBerry olmak üzere diğer tüm işletim sistemleri piyasadan silinmiş durumda.

Android ilk çıktığı yıllarda bu saydığımız ve sayamadığımız diğer işletim sistemlerinden farklı değildi. Apple’ın muhteşem olarak tabir edilen iOS’u piyasanın hakimiydi. Google’ın yıllar boyu süren geliştirmeleri, Android’in açık kaynaklı oluşu ve telefon üreticisi firmaların yavaş yavaş Android’e yönelmesiyle birlikte Android en çok kullanılan işletim sistemi oldu.

2013 yılı toplamında %78.6 Pazar payı ile açık ara lider olan Android’i en yakından %12.9 ile iOS takip ediyor. İstatistikler sizi yanıltmasın mobil pazarın kaymağını en çok iOS yemekte çünkü tüm satışlar Apple’a gidiyor. Android açık kaynaklı oluşundan dolayı tüm üreticilere sunulduğundan markalar kendi payını çıkarıyor. Google’ın yeşil işletim sisteminde en büyük pay %39.5 ile Samsung’a kalıyor. Biz bu değerlendirmeleri iOS ve Android yerine iOS ve Samsung olarak yapsak yeri.  Güney Kore’li firma mobil pazarın en büyük tedarikçisi durumunda.

Bu iki popüler işletim sisteminden sonra Windows Phone’un geldiğini söylemiştik. Microsoft tarafından geliştirilen Windows Phone kendine %3.3’lük bir pay alabilmiş. Şu an WP8 kullanan firmaların başında HTC ve Nokia geliyor. HTC uzun süredir hem Android’e hemde Windows Phone’a telefon sunarken, Nokia yeni yeni Android’e geçiş yapıyor. Önümzdeki Mobil Dünya Kongresi’nde Nokia’nın Android işletim sistemli yeni cihazını tanıtmasını bekliyoruz.

iOS ve Android Piyasayı Elinde Oynatıyor” te bir düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir