Galaxy S5 ile iPhone 5S Karşılaştırması

Samsung’un yeni telefon modeli Galaxy S5 ve Apple iPhone 5S‘i sizin için karşılaştırdık. Hangi telefonun özelliklerinin ve tasarımının daha iyi olduğunu şimdi inceleyeceğiz. Galaxy S5 merakle beklenen bir telefondu ve bir kaç gün önce tanıtıldı. Bir çok site tarafından canlı anlatım yapılan bu etkinlik, Galaxy S5’in yeni özelliklerini ve yeni tasarımını gün yüzüne çıkarttı. Sağlık ile ilgili uygulamaları ön plana çıkartmaya çalışan Samsung, bu hemlesi ile aslında Apple’dan bir ilham aldığını açıkça göstermiş oldu.

Apple, iPhone 5S üzerinde altın renk seçeneği ve kilit açmaya yarayan parmak izi okuyucusunu kullanmıştı. Aynı şekilde bu özellikleri S5 üzerinde de görüyoruz. Telefonun işlemcisi Snapdragon 800 olarak duyurulduğunda biraz düş kırıklığına uğramıştı herkes ancak daha sonra Snapdragon 801 olacağı duyuruldu ve bir nebze de olsa bu durum giderildi. Bu durum sadece yüzde sekizlik bir performans yükselmesi sağlıyor. Snapdragon 800’e göre fazla bir farkı bulunmuyor. Galaxy S5 64bit işlemci ile gelebilirdi ancak Samsung bunu tercih etmedi. Zira iPhone 5S 64bit mimariye sahip bir işlemci ile geliyor. Galaxy S5 üzerinde hala takılmalara yol açan TouchWiz arayüzü var ve bu arayüz için 2GB ram gerçekten az kalıyor. En azından Note 3 gibi 3GB ram bulunabilirdi.

Galaxy S5 mi iPhone 5S mi?

Şimdi teknik özelliklerini başa baş karşılaştıralım ve görelim. Aynı zamanda tasarımı da ele alacağız.

İşlemci: Bilindiği üzere Apple ilk kez bir akıllı telefon üzerinde 64bit mimariye sahip bir mobil işlemciyi kullanmıştı. Uygulamalarda ve 3D oyunlar üzerindeki performansta muazzam bir artış sağlamıştı. 64 mimariye sahip olan A7 işlemci, Galaxy S5 üzerinde kullanılan Snapdragon 800 işlemciye göre kat ve kat üstün. iPhone 5S işlemcisi daha iyi.

Ekran: iPhone 5S üzerinde 4 inçlik bir retina ekran bulunuyor. Galaxy S5 ise Super AMOLED ekran kullanıyor ve bu tam 5.1 inç büyüklüğünde. Dolayısıyla ekran büyüklüğü ve renk canlılığı bakımından Galaxy S5 rakibine karşı büyük bir avantaja sahip. Galaxy S5’in ekranı daha iyi.

Tasarım: Apple 5S ile iPhone 5 tasarımını devam ettirdi. Bundaki en büyük etken şirketin S serisinde tasarım değişikliğine gitmeme prensibiydi. Bu tabi aslında bir dezavantaj çünkü insanlar belirgin tasarım değişikliklerini telefonlarında arıyorlar. Samsung Galaxy serisinde S3, S4 ve son olarak da S5 ile tamamen radikal bir değişiklik olmasa da telefonun farkındalık yaratabilecek oranda değişikliklerini sunmuştu. Bu konu aslında tamamen zevklere hitap etse de malzeme kalitesi açısından iPhone 5S tasarımı daha iyi.

Kamera: Galaxy S5 üzerinde kullanılan “True Tone Flash” isimli flash modülleri, aynı zamanda iPhone 5S üzerinde de kullanılmıştı. 8 megapixel çözünürlüğe sahip iPhone 5S kamerasına karşı, Galaxy S5 üzerinde tam 16 megapiksellik bir kamera bulunuyor ki bu çok daha üstün bir seçenektir. Galaxy S5 kamerası daha iyi.

Sensörler: Apple son telefonu ile sağlıkta kullanılması planlanan uygulamalara çok önem vermişti ve M7 hareket sensörünü iPhone 5S üzerinde kullanmıştı. Bu konuda Samsung da geri kalmak istemedi ve sağlık uygulamalarını yeni nesil telefonunda sunmaya karar vermiş. Sıcaklığı, nemi ve kalbi kontrol eden sensörler Galaxy S5’de yer alıyor ve sağlık uygulamaları konusunu bir adım daha öne taşıyor. Galaxy S5 sensörleri daha iyi.

Sonuç: Genel olarak her iki telefonda işletim sistemleri ve kullanıcılara sundukları yeni deneyimler ile iki telefon da çok iyi özelliklere sahip. iPhone 5S yazılımsal anlamda bir adım daha önde dursa da Galaxy S5 hiç yabana atılır bir telefon değil ve günümüzdeki en güçlü akıllı telefonlardan birisi, belki de kendisi. Yukarıda sunduğumuz sonuçlara bakarak sizin için hangisinin daha iyi olduğuna kendiniz karar verin. Çünkü boyut, kamera, tasarım kişiden kişiye değişebilecek bir kavramdır. Pil ömrü de göz önüne alındığında rakibinin neredeyse 2 katı bataryaya sahip olan Galaxy S5 bizce bu testin galibi oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir