PC Pazarında Düşüş Yaşanıyor

Son bir kaç yılda patlayan tablet ve akıllı telefon satışları mevcut bilgisayar pazarını etkilemiş durumda. Üreticiler yavaş yavaş bilgisayar pazarından çekilip mobil alanlara yöneliyor. Bu durum ülkemizde net bir şekilde ortada. Geçtiğimiz 2013 senesinin son çeyreğinde açıklanan raporlara göre Türkiye’de PC pazarı muazzam derecede düşüş yaşadı.

IDC’ye göre ülkemizde bilgisayar pazarı 2013 senesinin 4. Çeyreğinde yıllık bazda inanılmaz derecede sert düşüş yaşadı. Dünya çapında bir Pazar araştırması yapan firmanın raporlarına göre Türkiye’ye yapılan total pc pazarı yüklemelerinin geçtiğimiz senenin son çeyreğinde toplam 845,433 adet bilgisayarla %21,8 oranında düştüğü görülüyor. 2012 yılına oranla bilgisayar piyasasında ciddi anlamda azalma gözlemlendi. Bu raporlara göre yüzde hesabı üzerinden konuşacak olursak 2018 yılında Türkiye’de bilgisayar pazarı son bulacak.

Ülkemizde kıdemli araştırma analisti olarak faaliyet gösteren IDC Türkiye çalışanı Aslı Koçkal “2013 senesinin 4. Çeyreğinde toplam bilgisayar pazarı, tüketici segmentinde yetersiz taleplerden ve bir takım makroekonomik sebeplerden ötürü etlienmiş durumda” şeklinde konuştu.

Türkiye bilgisayar piyasasında %17,3 oranda hakimiyeti ile Lenova birinci olurken Asus ve HP onu ardından takip etmeye devam etti. Diğer markaların yüzdelik payları oldukça düşük.  Yakın zamanda tüm firmaların yavaş yavaş bilgisayar sektörünü bırakıp (en azından masaüstü bilgisayar) tablet piyasasına yoğunlaşması bekleniyor. Tabiri doğru olacaksa mobil teknolojiler resmen bilgisayar piyasasına darbe indirmiş durumda.

Henüz bilgisayarlar kadar üst seviye performansa sahip olamayan ancak sağladığı kolaylıklar yönünden tercih sebebi olan tabletler 2014 senesi itibariyle gelişmesini kat kat artırarak devam edecek. Önümüzdeki zamanlarda gelişen mobil dünyasının teknolojiyi nereye taşıyacağını göreceğiz. Bilgisayarların ömrü bittiği gibi elbet tabletlerinde ömrü bir süre sonra son bulacak, hatta bilgisayarlar kadar uzun süre piyasada kalamayacaklar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir