Temanıza İşlevsellik Katın

WordPress sunmuş olduğu esnek yapıdan dolayı başta bloggerlar olmak üzere e-ticaret’e kadar kullanılmaktadır. Aslında blog altyapısı olarak ortaya çıkan WordPress, zaman içerisinde farklı ihtiyaçlarıda karşılamaya başlamasıyla en popüler CMS haline gelmiştir. WP üzerinde neredeyse her şey temaya bağlıdır. WordPress Temaları ne kadar esneklik sağlarsa o kadar gelişmiş bir WP deneyimi yaşarsınız. Bazen temalar tüm istediklerimizi karşılayamıyor. Böyle durumlarda farklı tema arayışına başlıyoruz yada mevcut temamıza yeni özellikler yazıyor veya yazdırıyoruz. Siz temanızdan gayet memnunsunuz ancak bazı eksikleri var. Ne yeni özellik yazmaya yetecek kadar bilginiz nede o özelliği yazdıracak paranız var. Bu durumda temanızı eklentilerle geliştirebilirsiniz. Tema yazabilmek için, temaları geliştirebilmek için illa tema yapımcısı olmanız gerekmiyor.

Sıfır kod bilgisi ile kullanacağınız bazı eklentilerle temanıza işlevsellik katabilir, eksikliğini hissettiğiniz o özellikleri kazandırabilirsiniz. İşte sizin için derlediğimiz, temanıza işlevsellik katacak bazı eklentiler.

Paginator: Sayfalandırma işlevlerini yerine getirir. Sitenizdeki sayfaları düzene sokabilirsiniz. Eklentiyi tam olarak açmak gerekirse, blogunuzda bulunan kategorilerde belirli bir yazı sınırı sonrasında taşma gerçekleşecektir. Taşma olayını yönetim panelinden gösterilecek konu sayısını ayarlayarak çözebilirsiniz ancak bu seferde sayfaları tek tek geçerek ilerleyebilirsiniz. Bu eklenti sayesinde bütün sayfalara tek bir sayfa üzerinden erişebilirsiniz.

Freebie Images: Resimler üzerine WordPress blogunuz varsa sizin için ideal bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde ziyaretçiler, sitenizdeki mevcut resimler arasından istediklerini kolaylıkla bulabileceklerdir. Gelişmiş resim arama özelliği sunmaktadır. Resmin türüne, boyutuna veya hizalandırılmasına göre arama yapabilirsiniz.

Category and Page Icons: Blogunuzda görselliğe çok önem veriyorsanız bu ufak eklenti tam sizin için hazırlanmış. Bu eklenti sayeside sitenizde yer alan tüm kategorilerin ve sabit sayfaların başına minik resimler ekleyebilir, onların ayırt edilmesini sağlayabilirsiniz. Tabii, sitenin kayma ihtimalide olacaktır. Deneme yanılma yöntemiyle bunu test edebilirsiniz.

Login With Ajax: Sitenizde üyelik olması gerektiğiniz düşünüyorsanız, üyelikleri aktif etmek istiyorsanız bu eklentiyi kullanabilirsiniz. Login With Ajax eklentisi sayfa yenilenmesi gerçekleşmeden ziyaretçilere login olma olanağı sunmaktadır. Aslında bu üyelik konusunda WordPress’in büyük bir adım atması lazım. Günümüzün en popüler içerik yönetim sistemi olmasına rağman hâlâ doğru düzgün bir üyelik sistemi getirilmedi.

WP Content Slideshow: Başta haber siteleri olmak üzere bir çok sitede rastladığımız slider olayı. Sizde sitenize ücretsiz bir manşet eklemek isterseniz bu eklentiyi temanıza entegre edebilirsiniz. Oldukça kullanışlı ve basit olan eklenti ile sitenize hareketlilik kazandırmış olursunuz.

I Like This: Blogunuzda yazmış olduğunuz yazılar ne kadar beğeni topladığını bu eklenti sayesinde görebilirsiniz. Eğer ziyaretçiler yazmış olduğunuz yazıyı beğenirse size (+) oy veriyorlar. Beğeni sistemi ajax üzerinden çalışıyor. Bu eklenti sayesinde ziyaretçilerinizden geri bildirim alabilir, hangi yazının ne kadar sevildiğini, beğenildiğini takip edebilirsiniz. Duruma göre yazacağınız yeni yazıları belirleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir