U Serisi İşlemciler Nasıldır?

Özellikle Dell marka laptoplar başta olmak üzere akabinde Hp laptoplar bunlarda genelde U serisi işlemciler kullanılmaktadır. İnternette bu konu hakkında birçok asılsız bilgi bulunmuyor. Biz bunları hiç sayarak sizlere doğru bilgiyi aktarmaya çalışacağız. U serisi işlemciler ilk olarak ultrabook serisinde kullanılmaya başlandığı için herkes bu işlemcinin Ultrabook işlemcisi olduğunu iddaa etti. Fakat bu çok yanlış bir bilgidir. U serisi intel işlemciler düşük elektrik harcayan işlemcilerdir. Performans olarak i5 nesli 1.6 ghz ile 2.4 ghz arasında değeri vardır. Bu çok ideal bir değerdir. Bu şu demek değildir. Bilgisayar tamamen 1.6 ghz’de çalışır. Bilgisayarın en düşük hızı 1.6 ghz olacak demektir. Bilgisayar ihtiyaç duyduğu kadar güç ve elektrik harcayacak demektir. M serisi bir işlemciye baktığınızda i5 modelinde 2.4 ghz’den başlayıp 3.0 ghz kadar yükseldiğini görmektesiniz. Bu işlemci de minimum çalışma hızı 1.9 ghz yani bilgisayar boşta dursa bile elektriği harcayacak ve pilden harcayacak demektir. Değerler sizleri kesinlikle yanıltmasın U serisi işlemci ile M serisi işlemci arasında hız olarak 3.0 – 2.4 = 0.6 ghz lik bir hız farkı oluşturmaktadır. Bu da çok önemli bir hız kaybı değildir.

U işlemcilerin büyük artısı pil süreleri çok uzun olmalarıdır. U işlemcili bir laptop kullandığınızda göreceksiniz, ne kadar ihtiyaç varsa işlemci frekansını o kadar yükseltecek ve 2.4 ghz kadar hiç kasmadan çıkacaktır. Zaten laptoplar 2.4 ghz’den sonrasına pek ihtiyaç duymazlar. Oyun ve performans bakımından M serisi ile çok az bir farkı vardır. 0.6 Ghz’lik pek önemsenmeyen bir hız farkıdır bu da.  Gönül rahatlığı ile kullanılabilecek  bir işlemci modelidir. İ5 ve i7 olarak seri şeklinde piyasada bulunmaktadır.

U Serisi İşlemciler Nasıldır?” te bir düşünce

  1. muadil toner diyor ki:

    inanın müşterilerimize bu konuyu anlatmakta çok zorlanıyoruz insanlar u işlemcilerin yetersiz olduğunu düşünüyor bu yazı çok yararlı ve tarafsızlığı ile ikna edici olmuş gerçekten başarılarınızın devamını dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir