SEO Eklentilerine Genel Bakış

Seo eklentileri bir sitenin olmazsa olmazıdır. Yeni bir site açtıysanız, bloglamaya başlamadan önce ya blogspot ile yada WordPress ile tanışmış olmalısınızdır. Ufak bir sunucu ücreti ödeyip, ek olarak kendine özel domain alanlar WordPress kullanır. Blog tutanların ufak bir kısmı hobi olarak, diğer büyük çoğunluk ise para kazanmak için sitelerini açar. Sitenizden para kazanmak istiyorsanız Google’ın gözüne girmeli sitenizi arama motoru dostu haline getirmelisiniz. Blogunuzun  Google nezdinde faydalı içerik üreten bir site olarak gözükmesi için optimizasyon çalışmaları yaparak, sitenizi Google ve diğer arama motorlarına sevdirmelisiniz. Tabirimiz ne kadar teknik terimlerden uzak olsada işin gerçeği bu.

Siteniz için SEO çalışmalarını en iyi WordPress üzerinde gerçekleştirebilirsiniz. WP bu konuda açık ara öndedir. Size, site içi optimizasyon konusunda sadece,  kullanışlı seo uyumlu bir tema ve seo eklentileri lazım olacak. Sitenizde kullanacağınız temanı W3C doğrulamasından geçmiş olması, SEO puanının en az %80 olması oldukça önemlidir. Tema profesyonel ise (görüntü yanıltabilir) zaten SEO uyumlu W3C doğrulamasından geçmiş olarak hazırlanmıştır. W3C doğrulamasını validator.w3.org adresinden yapabilirsiniz. SEO ölçümü için ise bir çok alternatif yer alıyor. Alternatiflar arasından wmaraci.com/seo-analiz adresini tavsiye ediyoruz.

WordPress SEO Eklentileri

Google’ın size verdiği tavsiyelerden en önemlileri kaliteli özgün içerik hazırlamak ve kullanıcı dostu arayüz oluşturmaktır. Az önce sitede kullanabileceğiniz temaların temel özelliklerinden bahsettik. Özgün içeriğin önemini ise hepimiz biliyoruz. Geriye bir tek içeriklerinizi SEO’ya uygun hale getirip yayınlamak kalıyor. Bunun için kullanabileceğiniz ve tavsiye ettiğimiz All In One SEO Pack ve WordPress SEO by Yoast var.

All In One SEO Pack: Bu eklenti otomatik olarak konu başlıklarınızı optimize edip meta taglarınızı üretebilir. Özel sayfalar, gelişmiş URL’ler, Google Analytics desteği gibi özellikleri mevcuttur. Kullanımı en kolay ve işlevsel SEO eklentisidir. Ayrıca WooCommerce tabanlı e-ticaret sitelerine optimizasyon sağlar. Seo eklentileri arasında en çok kullanılanlardan biridir.

WordPress SEO by Yoast: Kaliteli içerikler oluşturmanızı sağlayan bu eklenti teknik özellikleri ile dikkat çekmektedir. Bir çok eklentiden daha karmaşık olup üst düzey ayarlamalar sunar. Bu wp eklentisinin öne çıkan bazı özellikleri şuanlardır: .htaccess dosyalarını düzenleme, meta taglarını optimize etme ve güncelleme, robots.txt dosyasının düzenleme, XML site haritası vs. Seo eklentileri içinde profesyoneller tarafından çok tercih edilir.

SEO Ultimate: WordPress’in popüler bir diğer SEO eklentisidir. Bazı güçlü özellikleri barındırmaktadır. Yazınızın etikletlerini düzenlemenize, başlık açıklaması oluşturmanıza yardımcı olur. Link maske oluşturma, rich snippet, 404 sayfası gibi bir takım optimizasyon özelliklerine sahiptir. Yukarıdaki seo eklentileri gibi ancak biraz daha az özelliğe sahiptir.

Bu eklentilerden sadece bir tanesini kullanın. Birden çok SEO eklentisi kullanmanız durumunda sitenizin etiketleri, açıklaması ve diğer tüm detayları birbirine karışabilir. Bu durumda Google’dan ceza dahi alabilirsiniz. Eğer yeniyseniz All In One SEO Pack kullanım basitliği açısından tavsiye edilir. Ancak Yoast SEO Eklentisi gerçekten işlevli ve işinize zaman içerisinde daha çok yarayacak bir eklentidir. Bir sonraki yazımızda bu eklentileri detaylı inceleyeceğiz.

SEO Eklentilerine Genel Bakış” te bir düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir