Akismet Eklentisi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Akismet en popüler anti-spam eklentisidir. Hatta kategorisinin ötesinde en çok indirilen WordPress eklentileri listesine bakıldığında ilk sırada bu eklentiyi görüyorsunuz. Bunun sebebi işini çok iyi yapması ve binlerce WordPress sitesini spam yorumlardan korumasıdır. Şu an bu satırları yazdığım an 13 milyon kişi bu eklentiyi indirmiş ve indirmeye devam ediyor.

Automattic denilen sistem üzerine kurulmuş ve kişisel kullanımınız için tamamen ücretsiz bir lisansa sahip. Ancak eğer ticari amaçlarla kullanacaksanız aylık 5 dolar gibi bir ücret ödemek durumundasınız ki bir ticaret sitesi için bu oldukça normal bir ücret. Zira sitenizi ve ticari itibarınızı koruyacak bir eklenti 5 dolardan kesinlikle çok daha fazlasını hak ediyor. Başka hiç bir anti-spam eklentisi bu kadar yaygın bir kullanım alanıyla karşınıza çıkamıyor. Rakibi olsa da, rakiplerinden on gömlek üstün dersek abartmış olmayız.

Rakipleri demişken, tabii ki Akismet alternatifleri de var. Eğer download sayıları bakımından karşılaştıracak olursak da All in One Seo ve Yoast SEO eklentileriyle karşılaştırmak aslında adil bir karşılaştırma olmaz. Zira onlar SEO eklentisiyken bu eklenti çok daha farklı bir konumda hizmet veriyor.

Akismet Nasıl Çalışıyor?

2005 yılında spam konusunda  ilk kez çalışmaya başlayan Akismet eklentisi, geçen zaman boyunca kendisini çok geliştirdi. Spam ile mücadele eden bir asker konumuna geldi. Sitenize ne zaman bir yorum yapılsa, trackback veya pingback isteği gelse onları kapıda karşılayıp arama yapan bu askerdir. Bir gün boyunca binlerce spam alsanız dahi, bunların hepsini Akismet geri püskürtme beceresine sahip. Bu gerçekten harika!

Bu eklentinin çalışma prensipleri ve başarısı o kadar iyi ki WordPress bu eklentiyi her WordPress yüklemesinin içinde varsayılan olarak yüklü getirmeye başladı. Akismet’in daha derin çalışma şeklini öğrenmek için bir çok kez yapımcılarıyla röportaj yapılmak istense de yapımcıları bir açık vermemek uğruna bu talepleri reddettiler.

Akismet gerçekten işini başarıyla yapan bir eklenti. Size kendini kısa sürede sevdirecektir. Ancak onun değerini anlamak için belki biraz da onsuz kalmanız gerekebilir. Akismet ile ilk tanıştığım günlerde onun ne yaptığını ve nasıl çalıştığını anlamıyordum. Dolayısıyla bir gün bu eklentiyi devredışı bırakmaya karar verdim. Aradan 2 gün geçti ve spam dolu yorumlar sitemin etrafını sardı. Her gün onlarca yorumu tek tek istenmeyen olarak işaretlemeye başladım. İşte o zaman bu eklentinin değerini çok iyi anladım. Kafam rahat etsin, insan ve bot ayıklamakla uğraşmayayım diyorsanız bu eklenti sizin için yazılmış.

Alternatif olarak Growmap, Antispam Bee gibi eklentiler de bulunuyor. Ancak bunların kesinlikle daha düşük standartlara sahip olan eklentiler olduğunu söyleyebilirim.

akismet

Akismet mükemmel mi?

Hiçbir şey mükemmel değildir. Elbetteki hataları olacaktır ve zaman içinde ortaya çıkacaktır belki de. Ancak çalışma şekli ve verdiği meyvelere bakarsak bu dünya standartlarında diğer eklentilerin yanında mükemmel diyebiliriz. Peki siz sitenizde istenmeyen yorumlardan korunmak için ne yapıyorsunuz?

Akismet Eklentisi Nedir ve Nasıl Kullanılır?” te bir düşünce

  1. Anıl GÜZEL diyor ki:

    Akismet eklentisi yüzünden tüm yorumlar ilk spam klasörüne düşüyor, oradan onaylayıp yayınlıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir