Facebook sonunda WhatsApp’ı Satın Aldı!

Ünlü sosyal medya ortamı olan Facebook, telefon mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp’ı tam 16 milyar dolar karşılığında satın aldı. Evet yanlış duymadınız, tam 19 milyar dolar. Geçtiğimiz yıl Intagram uygulamasını satın almış olan Facebook, internet tarihine geçecek en büyük satın alımlardan birini Whatsapp ile gerçekleştirdi. Ülkemizde de çok yaygın olan bu mesajlaşma programını gelecekte ne gibi sürprizler bekliyor bilmiyoruz.

Önceki yıllarda Google’ın Whatsapp’ı satın alacağı konuşuluyordu ve hatta teklif bile götürmüşlerdi. Ancak Whatsapp bu teklifi kabul etmemiş ve geri çevirmişti. Zaten alanında rakipsiz olan Facebook, bu hamlesiyle marka değerine değer katarken, zaten önünde olduğu rakipleriyle arasındaki mesafeyi açmış oldu. Whatsapp uygulamasını günde 470 milyon kullanıcı aktif olarak kullanarak birbirleriyle anlık olarak mesajlaşıyorlar. Bu çok büyük bir pasta ve gerçekten çok yaygın bir kullanım alanına sahip. Ücretsiz olması en büyük artısı olan bu uygulama ileride paralı olur mu bilinmez, ancak Facebook’un politikalarına baktığımızda paralı olma ihtimalinin çok düşük bir ihtimal olduğunu görebiliriz. Zira paralı olması durumunda uygulamayı terk edip alternatiflere kayacak büyük bir kitlenin de varlığı söz konusu.

Faceboook’un Whatsapp uygulamasını satın alırken yaptığı satış sözleşmesine göre nakit 4 milyar dolar ödeme hemen gerçekleştirilecek ve geri kalan 15 milyar dolarlık kısım ise hisse senetlerinin bir bedeli olarak Whatsapp’ın kurucusu olan Jan Koum’a devredilecek. Ayrıca Koum, bundan sonra Facebook’un da yönetim kurulunda bulunacak. Mark Zuckerberg, bu konu ile ilgili Whatsapp’ın bağımsız olarak çalışmalarına devam edeceğini ancak şirketleri bünyesinde bunu yapacaklarını açıkladı. Dolayısıyla çalışma şartlarında bir değişiklik yaşanmayacak.

WhatsApp resmi blogu üzerinden Facebook’a satıldığını bu gece açıkladı. Kendilerinin yaptığı bu büyük hamlenin büyümeleri için büyük bir fırsat olduğunu söyleyen Whatsapp CEO’su kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunma planlarının olduğunu söyledi. Peki sizce de bu hamle kullanıcılar için iyi bir deneyim getirir mi dersiniz?

Facebook sonunda WhatsApp’ı Satın Aldı!” te bir düşünce

  1. şampiyon bursaspor diyor ki:

    Sercan’ı kadroda düşünmüyorum’

    Bursaspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, “Sezon sonunda gülümseyen bir fotoğraf…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir