Bakım Modu: WP Maintenance Eklentisi

Eğer WordPress sistemi üzerine kurulu bir sitemiz varsa ve bu site üzerinde bir değişiklik yapma zamanı geldiyse, herkesin ihtiyacı olacak bir bakım modu özelliği bize göz kırpıyor. WP Maintenance eklentisi sitenizi bakım modu dediğimiz “yapım aşamasında” tarzı bir sayfa koyarak geçici olarak ziyaretçi erişimine kapatmaya yarıyor. Yani siz site üzerinde değişiklikler yaparken ziyaretçileriniz sizin bu eklenti ile ekrana koyduğunuz sayfayı görüyorlar. Ancak siz yönetici olduğunuz için gerçek sayfayı görebiliyor ve kimsenin göreceği kuşkusuna kapılmadan sitenizde özgürce değişiklikleri yapabiliyorsunuz.

Eğer benim gibi sitenizi sık sık değiştirmeyi ve değişik temaları denemeyi seven bir kişiyseniz sizin işinize çok yarayacak bir eklenti olduğu kesindir. Bakım Modu olmasaydı muhtemelen sitemizi test etmek için başka bir WordPress kurulumu yapıp başka bir klasörde yeni bir database kurarak pek bir zahmetli şekilde bunu yapıyor olurduk. Ancak bakım modu eklentileri sayesinde hem sitenizin son halini kendi üzerinde test etme şansı yakalıyorsunuz, hem de başka yere bir kurulum daha yapma zorunluluğu ortadan kalkmış oluyor. Hem zaman, hem pratiklik açısından bu harika bir olay. Şimdi kurulum aşamasına geçelim.

  1. Yönetim Panelini/Eklentiler bölümünden “Yeni Ekle” tuşuna basıyoruz.
  2. WP Maintenance Mode yazıp aratıyoruz ve karşımıza çıkan eklentiyi yükleye basıyoruz.
  3. Yüklenen eklentiyi gördükten sonra, “eklentiyi etkinleştir” tuşuna basarak etkinleştiriyoruz.
  4. Ayarlar/WP Maintenance Mode kısmına girerek eklentiyi aktifleştirip, kaldırma işlemini yapıyoruz.

wpmain

Her şey oldukça basit. Dilerseniz sitenizin girişine bir sayaç koyabiliyorsunuz ve sitenizin açılması için kalan süreyi ziyaretçilerinize gösterebiliyorsunuz. Bir diğer özellik ise ayarlar kısmından arama motoru botlarına izin verebiliyor olmanız. Bir insan sitenize erişemese de bir Google botu sitenize erişebiliyor olacaktır. Bu özellikle SEO açısından çok iyidir çünkü botlar sitenizi kapalı görmeyi kesinlikle sevmezler.

Bakım Modu etkin olduğunda kontrol panelinizin üst kısmında kırmızı ile yazılmış bir uyarı bulunur. Sitenizi bakım modunda unutmamanız açısından dikkatinizi çekmek isteyen bu uyarı hayat kurtarır nitelikte. Çünkü sitenizi kapatıp, değişikliği yapıp sonra siteyi ziyaretçi erişimine geri açmayı unutma gibi bir risk her zaman var. Bunu kendim yaptım oradan biliyorum. Eklentinin çalışması için WordPress 3.0 sürümü ve üzeri gerekiyor. Bunun yanı sıra PHP5 yüklü bir hosting hizmeti alıyor olmanız lazım.

Eklenti ile kullanabileceğiniz bazı parametreler ise şunlar:
wm_meta_author – Yazarı belirtir
wm_meta_description – Sitenizin açıklaması
wm_meta_keywords – Arama motoru için anahtar kelimeler
wm_title – Sayfanız için başlık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir