Sitenizi Hızlandıran Eklentiler

WordPress sitenizin yavaş çalışması arama motorlarından gelen ziyaretçi trafiğini kaybetmenize sebep olur. Çünkü başta Google olmak üzere diğer bütün arama motorları sayfaları hızlı yüklenen bir sitenin daha sağlıklı kullanıcı deneyimi sağladığını düşünerek hızlı yüklenen siteleri arama sonuçlarında üst sıralarda gösterir. Sizinle aynı hatta sizden daha iyi içeriğe sahip olan bir site sizden yavaş açılıyorsa, sizin gerinize düşebilir. Sayfaların hızlı açılması işte bu kadar önemlidir.

İşin Google tarafını bir kenara bırakıp kullanıcı taraflı düşündüğümüzde de aynı şeyler geçerlidir. Sayfaları geç yanıt veren veya sürekli hataya düşüp zor açılan siteler ziyaretçilerin gözünde kötüdür, sevilmez. Sayfalarınız geç açılırsa ziyaretçi kaybedersiniz. Hobi olarak o siteyi açmadığınız da ziyaretçi kaybı = para ve zaman kaybıdır. Bunlardan dolayı sitenizin açılış hızı, site içerisindeki akış blogunuzun tasarımı ve içerikleri kadar önemlidir.

Sitenizin sayfa açılış hızlarını arttırabilmeniz için bazı eklentileri derleyip yüzeysel inceledik. Eklentilere geçmeden önce blogunuzun sayfa yüklenme hızını test etmenizi tavsiye ederiz. Google’ın sunmuş olduğu “Google PageSpeed Insights” hizmeti ile sayfa hızlarını kolaylıkla test edebilirsiniz. Şimdi gelelim eklentilere.

W3 Total Cache: WP blogunuzda (tüm içerik yönetim sistemleri ve siteler için geçerlidir) her sayfa yüklenme isteği gerçekleştiğinde sunucunuz ziyaretçilere verileri tek tek gönderir. Bu arada uzun bir veri akışı gerçekleşir ve yavaşlama söz konusu olur. Sayfaların yavaşlamasındaki en büyük sebeplerden birisi budur. Eğer ki hali hazırda bir önbellekleme eklentisi kullanırsanız, sunucunuz verileri tek tek göndermekle uğraşmaz önbelleğe atarak sayfaların hızlı yüklenmesini sağlar. Bunun için wordpress.org üzerinden indirebileceğiniz W3 Total Cache eklentisini tavsiye ediyoruz. Alternatif olarak WP Super Cache eklentiside kullanılabilir. Bu gibi eklentiler cache, yani önbellek kullanarak sitenizin yükünü azaltırlar.

WP Smush.it: Bir sitede en fazla yeri görseller tutar. Hele ki yıllanmış bir blogunuz varsa, görseller üzerine açılmış bir siteniz varsa durum dahada ileri seviyeye gelir. Görselleri optimize etmezseniz alan sıkıntısı yaşar ve sayfalarınızda yavaşlama başlar. WP Smush.it eklentisi sayesinde görselleriniz boyutlarını (çözünürlüğünü değil) sıkıştırabilirsiniz. Bu sayede hem depolama alanınızda yer açmış olur hemde sayfa açılış hızınızı önemli derecede arttırmış olursunuz.

Aslında Çok Fazla Eklentiye İhtiyacımız Yok

Az önce belirttiğimiz eklentiler bizlere sayfa açılış hızı konusunda yardımcı olacaktır. Ancak şunu unutmayın. Her bir eklenti çalışırken sunucunuz işlemcisini kullanır, işlemci kullanımı ne kadar artarsa sitenizde o orantıda yavaşlama söz konusu olmaya başlar. Ayrıca CSS, HTML ve JavaScript bilginiz varsa temanızda yer alan gereksiz alanları silerek (özellikle JavaScript şişmeye sebep olur) sayfa açılış hızınızı arttırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir